Mazkur transport vositasi bugungi kunda sotuvda mavjud bo‘lgan barcha old motorli yo‘l avtomobillari orasida eng yuqori quvvat ko‘rsatkichiga ega ekani bilan mutaxassislar e’tiborini tortmoqda. Yangi model brendning maxsus loyihalar bo‘limi tomonidan ishlab chiqilgan bo‘lib, u o‘zining texnik imkoniyatlari va tezlanish ko‘rsatkichlari bilan zamonaviy giperkarlar reytingida yuqori o‘rinlarni egallashi kutilmoqda.
Yangi model avtomobilsozlik brendining maxsus transport vositalarini yaratish bo‘limi bo‘lmish Special Vehicles Operations tomonidan ishlab chiqilgan. Ushbu bo‘lim avvalroq Vulcan treklashi, DBR22 spidsteri va Victor giperkarini yaratish orqali jahon bozorida o‘z o‘rniga ega bo‘lgan edi.
Valen modeli Vanquish rusumidagi 5,2 litr hajmli, egizak turboli V12 dvigatelidan foydalanadi, biroq muhandislar uning quvvatini sezilarli darajada oshirib, 838 ot kuchiga yetkazishga muvaffaq bo‘lishdi. Texnik imkoniyatlar va dinamika Mazkur kuch agregati tufayli yangi giperkar o‘rta motorli Valhalla va Valkyrie modellaridan tashqari barcha Aston Martin avtomobillaridan qudratliroq ekani tasdiqlandi.
Avtomobilning aylanish momenti 1000 Nyuton-metrga teng bo‘lib, u soatiga 100 kilometr tezlikka bor-yo‘g‘i 3,1 soniyada erishadi. Ushbu tezlanish ko‘rsatkichi Porsche 911 GT3 RS modeli bilan bir xil ekani soha ekspertlarini hayratda qoldirdi.
Valen tashqi ko‘rinishidan o‘zining Vanquish ildizlarini saqlab qolgan bo‘lsa-da, uning tashqi va ichki qismi yuqori unumdorlik hamda eksklyuzivlik talablaridan kelib chiqqan holda tubdan qayta ishlandi. Xaridorlar uchun yuqori darajadagi shaxsiylashtirish imkoniyatlari taqdim etiladi.
Bu esa ishlab chiqarilishi rejalashtirilgan 150 ta mashinaning birortasi bir-biriga o‘xshamasligini va har bir nusxa o‘ziga xos bo‘lishini ta’minlaydi. Dizayn va aerodinamika Avtomobilning ko‘rkam tashqi qiyofasi dastlabki DBS va uning davomchisi Vantage modellariga ishora qilsa-da, kompaniya ijodiy direktori Marek Reyxman bu o‘tmishdagi modellardan sezilarli darajada farq qilishini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Valen yangi shakl tili orqali yanada keskin va ekstremal hissiyotlarni ifodalash imkonini bergan. Bu esa brendning kelajakdagi dizayn yo‘nalishini belgilab beradi.
Asosiy o‘ziga xos xususiyatlar sirasiga an’anaviy Aston panjarasini butun old qism bo‘ylab kengaytirgan yirik havo kirish yo‘lagi, o‘ziga xos orqa spoyler, agressiv ko‘rinishdagi ingichka chiroqlar va eng asosiysi, poyga avtomobillari uslubidagi uglerod tolali elementlar kiradi. Shuningdek, loyihada ulkan orqa diffuzor va pastga bosish kuchini oshiruvchi yon qismlar ham qo‘llanilgan bo‘lib, bular yuqori tezlikda barqarorlikni ta’minlaydi.
Italiyaning mashhur sport avtomobillari ishlab chiqaruvchisi Lamborghini kompaniyasi o‘zining flagman gibrid giperkarining yanada takomillashtirilgan va yuqori quvvatli talqini bo‘lmish Revuelto SV

Британская знаменитая компания Aston Martin представила широкой публике уникальный гипер-GT автомобиль Valen, созданный на базе модели Vanquish. Об этом сообщает One.uz.
Указанное транспортное средство привлекает внимание специалистов тем, что обладает самым высоким показателем мощности среди всех переднемоторных дорожных автомобилей, currently available на рынке. Новая модель разработана подразделением специальных проектов бренда и, как ожидается, займет высокие позиции в рейтинге современных гиперкаров благодаря своим техническим возможностям и показателям разгона.
Новая модель была разработана подразделением Special Vehicles Operations, отвечающим за создание специальных транспортных средств бренда. Ранее это подразделение уже создало Vulcan трек-кар, DBR22 спидстер и гиперкар Victor, завоевав признание на мировом рынке.
Модель Valen использует 5,2-литровый атмосферный V12 двигатель от Vanquish, но инженеры значительно увеличили его мощность, достигнув 838 л.с. Технические возможности и динамика
Благодаря этому двигателю новый гиперкар превосходит по мощности все остальные автомобили Aston Martin, кроме среднемоторных моделей Valhalla и Valkyrie.
Крутящий момент автомобиля составляет 1000 Н·м, а разгон от 0 до 100 км/ч занимает 3,1 секунды. Этот показатель разгона совпадает с показателем Porsche 911 GT3 RS, что удивило экспертов отрасли.
Хотя внешний вид Valen сохраняет корни Vanquish, его внешняя и внутренняя части были полностью переработаны с учетом требований высокой эксклюзивности и индивидуальности. Для клиентов предлагаются возможности высокого уровня персонализации.
Это обеспечивает уникальность каждого из планируемых к выпуску 150 автомобилей — никакие две машины не будут одинаковыми.
Дизайн и аэродинамика
Хотя строгий внешний вид автомобиля напоминает предшественника DBS и его преемника Vantage, креативный директор компании Marek Reyxman подчеркнул, что новая модель значительно отличается от предыдущих.
По его словам, новый язык дизайна Valen позволяет выражать более острые и экстремальные эмоции, что определяет будущее направление дизайна бренда.
К основным уникальным особенностям относятся расширенная по всей передней части фирменная решетка Aston, эксклюзивный задний спойлер, агрессивные фары и, что наиболее важно, углеродные элементы в стиле гоночных автомобилей. Кроме того, в проекте использованы большой задний диффузор и боковые элементы, увеличивающие прижимную силу, которые обеспечивают устойчивость на высоких скоростях.