Halong ko‘rfazida qayiq ag‘darilib, 34 kishi halok bo‘ldi
Vetnamning shimoliy qismida joylashgan Halong ko‘rfazida ekskursiya kemasining ag‘darilishi natijasida 34 kishi halok bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Hodisa sayyohlik uchun mo‘ljallangan qayiq dengizda harakatlanayotgan paytda yuz berdi. Qayiqda jami 53 kishi bo‘lib, ulardan 48 nafari yo‘lovchi, 5 nafari ekipaj a’zosi edi.
Barcha halok bo‘lganlar va qolganlar Vetnam fuqarolari hisoblanadi. Yo‘lovchilarning ko‘pchiligi sayyohlar bo‘lib, ularning 20 dan ortig‘i bolalar ekani ma’lum qilindi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, kuchli shamol va momaqaldiroq tufayli qayiq ag‘darilib ketdi. Qutqaruvchilar tomonidan olib borilgan izlanishlar natijasida 34 jasad topildi, ulardan sakkiz nafari bola edi.
Shuningdek, 11 kishi omon qolgan, ammo bir necha kishi bedarak yo‘qolgan hisoblanmoqda. Halong ko‘rfazi Vetnamdagi eng mashhur sayyohlik joylaridan biri bo‘lib, har yili minglab mahalliy va xorijlik sayyohlar qayiq sayohatlarida ishtirok etadi.
Ushbu fojia hududdagi xavfsizlik choralarini yanada kuchaytirishni talab qilmoqda. Hozirda tergovchilar hodisa yuzasidan surishtiruv ishlarini olib bormoqda, sog‘liqni saqlash va favqulodda vaziyatlar xizmati xodimlari esa qutqaruv va yordam ko‘rsatish ishlarini davom ettirmoqda.
Bu voqea Vetnam dengiz infratuzilmasidagi xavfsizlik standartlarini qayta ko‘rib chiqish zaruratini ko‘rsatmoqda. Ayniqsa, turizm uchun mo‘ljallangan qayiqlarda ob-havo monitoringi va navigatsiya uskunalari masalalariga jiddiy e’tibor qaratish lozimligi aniqlandi.

В заливе Халонг перевернулась лодка, 34 человека погибли
В результате переворота экскурсионного судна в заливе Халонг, расположенном на севере Вьетнама, погибли 34 человека. Об этом сообщает Zamin.uz.
Инцидент произошел, когда туристическая лодка находилась в море. На борту судна находились 53 человека, из которых 48 были пассажирами, а 5 - членами экипажа.
Все погибшие и выжившие являются гражданами Вьетнама. Большинство пассажиров были туристами, среди которых более 20 детей.
По данным, сильный ветер и гроза стали причиной переворота лодки. В результате поисковых операций спасателей было найдено 34 тела, из которых восемь были детьми.
Кроме того, 11 человек выжили, однако несколько человек считаются пропавшими без вести. Залив Халонг является одним из самых популярных туристических мест во Вьетнаме, где ежегодно участвуют тысячи местных и иностранных туристов в лодочных экскурсиях.
Эта трагедия требует усиления мер безопасности в регионе. В настоящее время следователи проводят расследование инцидента, а сотрудники здравоохранения и службы экстренной помощи продолжают работы по спасению и оказанию помощи.
Данный случай подчеркивает необходимость пересмотра стандартов безопасности в морской инфраструктуре Вьетнама. В частности, было установлено, что необходимо уделять серьезное внимание вопросам мониторинга погоды и навигационного оборудования на туристических лодках.