Moskva osmonida 19 ta dron yo‘q qilindi
Shahar meri Sergey Sobyaninning ma’lum qilishicha, Rossiya havo hujumidan mudofaa kuchlari tun va ertalab davomida Moskvaga yo‘naltirilgan 19 ta dronni yo‘q qilgan. Uchuvchisiz qurilmalardan biri Zelenograddagi ko‘p qavatli turar joyga urilib tushgan.
Hodisa oqibatida bir xonadonda zarar yuzaga kelgan, dron parchalari tushishi natijasida ikki avtomashina yonib ketgan. Hodisalar sababli qurbonlar yoki jarohatlanganlar haqida ma’lumot berilmagan.
Rossiya fuqarolik aviatsiyasi agentligi Rosaviatsiyaning bildirishicha, 19 va 20 iyul kunlari Moskva aeroportlarida parvozlar vaqtincha to‘xtatilgan. Shu sababli 134 ta samolyot zaxira aerodromlarga yo‘naltirilgan.
Kaluga aeroportida ham parvozlar cheklangan. Shuningdek, shanba kuni kechqurun Rostov viloyatida ukrain dronlarining parchalari elektr tarmoqlariga yetkazgan zarar tufayli temir yo‘l harakatida jiddiy uzilishlar yuzaga keldi.
Ayniqsa, 75 ta uzoq masofali yo‘nalishdagi poyezd harakati kechikkan. Yo‘lovchilarga qulaylik yaratish maqsadida Rossiya temir yo‘llari tomonidan zarur choralar ko‘rilmoqda.
Ayni paytda Moskva havo hududida xavfsizlik choralari kuchaytirilgan, aholiga osmondan xavf tug‘ilganda tezkor ravishda ma’lumot berish tizimi ishga tushirilgan. Ushbu holat nazorat ostida bo‘lib, shahar va aeroportlarda xavfsizlikni ta’minlash uchun barcha zarur chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.

В небе Москвы было уничтожено 19 дронов
Мэр города Сергей Собянин сообщил, что российские силы противовоздушной обороны сбили 19 дронов, направленных на Москву, в течение ночи и утра. Одно из беспилотных устройств упало на многоквартирный дом в Зеленограде.
В результате происшествия в одном из домов был причинен ущерб, обломки дронов привели к возгоранию двух автомобилей. Информации о пострадавших или погибших не поступало.
По сообщению Росавиации, 19 и 20 июля в московских аэропортах временно приостановлены рейсы. В связи с этим 134 самолета были направлены на запасные аэродромы.
В аэропорту Калуги также ограничены рейсы. Кроме того, в субботу вечером в Ростовской области из-за повреждений, причиненных обломками украинских дронов, произошли серьезные сбои в железнодорожном движении.
В частности, задержаны 75 поездов дальнего следования. В целях обеспечения удобства пассажиров Российские железные дороги принимают необходимые меры.
В настоящее время меры безопасности в воздушном пространстве Москвы усилены, запущена система оперативного информирования населения в случае угрозы с воздуха. Ситуация находится под контролем, и принимаются все необходимые меры для обеспечения безопасности в городе и аэропортах.