Yevropada xavfsizlik masalalari yana dolzarb mavzuga aylandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Buyuk Britaniyaning mudofaa vaziri Jon Xili so‘nggi bayonotlarida Ukraina uchun xalqaro harbiy yordamni yangi bosqichga olib chiqish imkoniyati haqida gapirdi. U va nemis hamkasbi Boris Pistorius rahbarligida o‘tadigan Ukraina mudofaasiga bag‘ishlangan “Ramshtayn” formatidagi navbatdagi yig‘ilishda ishtirokchi davlatlarga “50 kunlik kampaniya”ni boshlash taklif qilinmoqda.
Ushbu tashabbusning asosiy maqsadi Kiyevga harbiy yordamni tezlashtirish va frontdagi imkoniyatlarni kengaytirishdir. Jon Xilining fikricha, qisqa vaqt ichida Ukraina armiyasiga zamonaviy qurol-yarog‘, raketa va havo mudofaa tizimlarini yetkazib berish ustuvor vazifa hisoblanadi.
Mudofaa vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, Britaniya 2025 yilda Ukrainaga 700 million funt sterling qiymatidagi raketa, artilleriya snaryadlari va uchuvchisiz uchish qurilmalarini yetkazib berishni o‘z zimmasiga olgan. London va Berlin yangi yig‘ilishda Ukraina uchun muhim harbiy xaridlarni tasdiqlashi kutilmoqda.
Amerika Qo‘shma Shtatlarida esa oxirgi haftalarda Donald Trampning bayonotlari xalqaro hamjamiyat e’tiborida. Tramp, agar 50 kun ichida Ukraina va Rossiya o‘rtasida tinchlik kelishuvi imzolansa, Rossiya bilan aloqador barcha savdo sheriklariga 100 foizlik bojlar qo‘llanishini ta’kidladi.
Shu bilan birga, AQSH Ukrainaga zamonaviy Patriot havo mudofaa tizimlari va katta miqdorda qurol-yarog‘ yordam berishini va’da qilmoqda. Tahlilchilarning fikricha, bunday qat’iy bayonotlar va yangi harbiy kampaniyalar Rossiyani muzokaralar stoliga o‘tirishga majbur qilish uchun jiddiy bosim sifatida qaralmoqda.
Jon Xilining “Ukrainani qurollantirish, Putinni muzokaraga majburlash kerak” degan so‘zlarida aynan shu strategiya mujassam. Hozirda Vashington va Moskva o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqotlar davom etmoqda.
Donald Tramp tinchlik uchun imkoniyatlar izlayotganini ta’kidlasa-da, frontda vaziyat keskinligicha qolmoqda. Raketalar Kiyevga uchmoqda, tinch aholi va harbiylar zarar ko‘rmoqda.
Shunday qilib, Ukrainadagi urushning kelajagi navbatdagi 50 kunlik harbiy yordam kampaniyasi va xalqaro siyosiy bosimlarga bog‘liq bo‘lib qolmoqda. Yevropa va AQSHning birlashgan strategiyasi frontdagi vaziyatni o‘zgartirish va Rossiyani muzokaralarga majbur qilish imkonini beradi.

Великобритания начнет новую военную помощь Украине
Министр обороны Великобритании Джон Хили в последних заявлениях говорил о возможности вывода международной военной помощи для Украины на новый уровень. На следующей встрече в формате "Рамштайн", посвященной обороне Украины, под председательством него и его немецкого коллеги Бориса Писториуса, участникам предлагается начать "50-дневную кампанию".
Основная цель этой инициативы - ускорить военную помощь Киеву и расширить возможности на фронте. По мнению Джона Хили, в кратчайшие сроки приоритетной задачей является поставка современного оружия, ракет и систем противовоздушной обороны для украинской армии.
Согласно данным министерства обороны, Великобритания взяла на себя обязательство поставить Украине ракеты, артиллерийские снаряды и беспилотные летательные аппараты на сумму 700 миллионов фунтов стерлингов в 2025 году. Ожидается, что Лондон и Берлин утвердят важные военные закупки для Украины на новой встрече.
В Соединенных Штатах в последние недели заявления Дональда Трампа привлекли внимание международного сообщества. Трамп подчеркнул, что если в течение 50 дней будет подписано мирное соглашение между Украиной и Россией, то на всех торговых партнёров, связанных с Россией, будут наложены 100% пошлины.
В то же время США обещают предоставить Украине современные системы противовоздушной обороны Patriot и большое количество оружия. По мнению аналитиков, такие жесткие заявления и новые военные кампании рассматриваются как серьезное давление на Россию, чтобы заставить её сесть за стол переговоров.
Слова Джона Хили о том, что "Украину нужно вооружать, Путина нужно заставить к переговорам" воплощают именно эту стратегию. В настоящее время продолжаются прямые переговоры между Вашингтоном и Москвой.
Хотя Дональд Трамп подчеркивает, что ищет возможности для мира, ситуация на фронте остается напряженной. Ракеты летят в Киев, мирные жители и военные страдают.
Таким образом, будущее войны в Украине остается зависимым от следующей 50-дневной военной помощи и международного политического давления. Объединенная стратегия Европы и США позволит изменить ситуацию на фронте и заставить Россию к переговорам.
В этом процессе Киев ожидает не только современное оружие, но и долгосрочной политической поддержки.