Ukraina Trampdan yangi raketa yordam so‘radi
Sharqiy Yevropadagi geosiyosiy vaziyat murakkablashayotgan bir paytda, Ukraina Qurolli Kuchlari bosh qo‘mondoni Aleksandr Sirskiy Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Trampdan yangi raketa va mudofaa tizimlari yordamida ko‘mak so‘radi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Washington Post nashriga bergan intervyusida u Ukraina hozirda ko‘p sonli havo hujumlaridan mudofaa qilish uchun zamonaviy raketa va mudofaa vositalariga katta ehtiyoj sezayotganini ta’kidladi. Sirskiy, ayniqsa, Bayden ma’muriyati tomonidan belgilangan Rossiya hududidagi obyektlarga zarba berishni cheklovchi siyosatdan voz kechish zarurligini qayd etdi.
Uning fikricha, agar AQSH va Yevropa davlatlari Kiyevga ATACMS, Patriot, Taurus kabi strategik qurollarni cheklovlarsiz yetkazib bersa, bu Rossiyaning qurol ishlab chiqarish infratuzilmasiga jiddiy zarba bo‘ladi. General yangi raketa va mudofaa texnologiyalari Ukrainaga Rossiya havo hujumlarini samarali bartaraf etishda, hujum salohiyatini kamaytirishda va mamlakat xavfsizligini mustahkamlashda yordam berishini ta’kidladi.
U, shuningdek, Tramp ma’muriyatidan bu masalada aniq va qat’iy siyosat olib borishni kutayotganini bildirdi. Sirskiyning so‘zlariga ko‘ra, zamonaviy raketalar mavjudligi Rossiyaga qarshi to‘g‘ridan to‘g‘ri to‘siq yaratadi.
“Umid qilamanki, prezident Trampning pozitsiyasi tufayli bu jarayon osonlashadi va oldingi qiyinchiliklar takrorlanmaydi”, dedi Ukraina bosh qo‘mondoni. Xulosa qilib aytganda, Ukraina mudofaa salohiyatini oshirish va Rossiya bilan mojaroda muvozanatni saqlash uchun yangi siyosiy hamda harbiy qo‘llab-quvvatlashga umid qilmoqda.

Украина попросила у Трампа новую ракетную помощь
В условиях усложняющейся геополитической ситуации в Восточной Европе главнокомандующий Вооруженными силами Украины Александр Сырский обратился к президенту США Дональду Трампу с просьбой о помощи в виде новых ракет и систем обороны. Об этом сообщает Zamin.uz.
В интервью изданию Washington Post он подчеркнул, что Украина в настоящее время испытывает острую необходимость в современных ракетах и средствах обороны для защиты от многочисленных воздушных атак. Сырский отметил, что необходимо отказаться от политики, установленной администрацией Байдена, которая ограничивает удары по объектам на территории России.
По его мнению, если США и европейские страны без ограничений поставят Киеву стратегическое оружие, такое как ATACMS, Patriot, Taurus, это нанесет серьезный удар по российской оборонной инфраструктуре. Генерал подчеркнул, что новые ракеты и технологии обороны помогут Украине эффективно противостоять российским воздушным атакам, снизить наступательный потенциал и укрепить безопасность страны.
Он также заявил, что ожидает от администрации Трампа четкой и последовательной политики в этом вопросе. По словам Сырского, наличие современных ракет создаст прямую преграду против России.
“Надеюсь, что благодаря позиции президента Трампа этот процесс упростится и прежние трудности не повторятся”, - сказал главнокомандующий Украины. Подводя итог, Украина надеется на новую политическую и военную поддержку для увеличения оборонного потенциала и сохранения баланса в конфликте с Россией.
Обращение Сырского ожидается как важная тема в международной политической повестке в ближайшие недели.