Tahoe ko‘lida kemaning ag‘darilishi oqibatida sakkiz kishi halok bo‘ldi
AQShning Kaliforniya shtatida joylashgan mashhur Tahoe ko‘lida o‘tgan oy sodir bo‘lgan kemaning ag‘darilishi natijasida sakkiz kishi halok bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Halokatda halok bo‘lganlarning hech biri hayotiy jilet kiymaganligi AQSh Milliy Transport Xavfsizligi Kengashi (NTSB) tomonidan tasdiqlandi. Hodisa 21-iyun kuni kuchli va kutilmagan bo‘ron paytida yuz berdi.
Voqea vaqtida 8,5 metr uzunlikdagi oltin rangli Chris-Craft markali kema 3 metr balandlikdagi to‘lqinlar ostida qolib, ag‘darildi. Kema bortida jami o‘n kishi bo‘lib, ulardan sakkiz nafari halok bo‘ldi.
Halok bo‘lganlar orasida tug‘ilgan kunini nishonlayotgan bir oilaning to‘rt a’zosi ham bor edi. NTSB hisobotiga ko‘ra, guruh taxminan soat 12:00 da ko‘ldan suzib chiqib ketganida ob-havo tinch edi.
Biroq ikki soat ichida shamol kuchayib, to‘lqinlar paydo bo‘ldi. Soat 14:30 atrofida kema qaytayotganda do‘l yog‘a boshladi va kema kuchli to‘lqinlarga yon tomoni bilan duch keldi.
Kema ichiga suv kirib, yo‘lovchilardan ba’zilari suvni tashqariga chiqarishga harakat qildi. Ammo katta to‘lqin kemani to‘liq ag‘darib yubordi.
Kema ag‘darilganidan so‘ng faqat ikki kishi tirik qoldi. Ulardan biri hayotiy jilet kiygan, ikkinchisi esa unga yopishib omon qolgan.
Halok bo‘lganlarning hech biri hayotiy jilet taqmagan edi. Qirg‘oqdagi sayyohlar hodisani ko‘rib, politsiyaga darhol xabar berishdi.
Kemaning o‘zidan favqulodda signal yuborilmadi. Tahoe ko‘lida halokatlar kam uchraydi, lekin xavf doim mavjud.
Janubiy Tahoe politsiyasi leytenanti Skott Krivelli so‘zlariga ko‘ra, har yili ko‘lda cho‘kish va boshqa baxtsiz hodisalar sodir bo‘lsa-da, bunday ko‘p qurbonlar bilan bog‘liq kemaga oid fojialar kamdan-kam uchraydi. Odatda, har yozda ko‘lda o‘rtacha olti kishi halok bo‘ladi.

В результате крушения лодки на озере Тахо восемь человек погибли
В результате переворота судна, произошедшего в прошлом месяце на знаменитом озере Тахо в штате Калифорния, США, погибли восемь человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
Подтверждено, что никто из погибших не носил спасательный жилет, согласно данным Национального совета по безопасности на транспорте США (NTSB). Инцидент произошел 21 июня во время сильного и неожиданного шторма.
Во время происшествия 8,5-метровое золотистое судно марки Chris-Craft перевернулось под 3-метровыми волнами. На борту судна находились десять человек, из которых восемь погибли.
Среди погибших были четверо членов семьи, отмечавших день рождения. По отчету NTSB, группа покинула озеро около 12:00, когда погода была спокойной.
Однако в течение двух часов ветер усилился, и появились волны. Около 14:30, когда судно возвращалось, начался град, и судно столкнулось с сильными волнами боком.
Внутрь судна попала вода, и некоторые пассажиры пытались вытащить воду наружу. Однако большая волна полностью перевернула судно.
После переворота судна только двое человек остались в живых. Один из них носил спасательный жилет, а другой удерживался за него, чтобы выжить.
Никто из погибших не носил спасательный жилет. Туристы на берегу увидели происшествие и немедленно сообщили в полицию.
Судно само не отправляло сигнал бедствия. Аварии на озере Тахо случаются редко, но опасность всегда присутствует.
По словам лейтенанта полиции Южного Тахо Скотта Кривелли, хотя каждый год на озере происходят утопления и другие несчастные случаи, такие трагедии, связанные с судном и большим числом жертв, случаются редко. Обычно каждое лето на озере погибает в среднем шесть человек.
Этот инцидент подчеркивает необходимость повышения мер предосторожности в области безопасности на воде.