Arab davlatlari Isroil qarorini qoraladi
Arab davlatlari ligasi, Islom hamkorligi tashkiloti va o‘nta musulmon davlatlari, jumladan Bahrayn, Misr, Indoneziya, Iordaniya, Nigeriya, Falastin, Qatar, Saudiya Arabistoni, Birlashgan Arab Amirliklari hamda Turkiya tomonidan imzolangan bayonotda, Isroil parlamenti Knesset tomonidan qabul qilingan Iordan daryosining G‘arbiy Sohilini yahudiy davlati tarkibiga qo‘shish haqidagi qaror keskin qoralandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hujjat xalqaro huquq va BMT Xavfsizlik Kengashi rezolyutsiyalariga mutlaqo zid deb topildi. Tadqiqotlar shuni ko‘rsatadiki, Isroilning bu qadami xalqaro hamjamiyatda katta norozilik uyg‘otgan va Falastin xalqining yerlariga, xususan Sharqiy Quddusning huquqiy maqomiga oid masalalarda o‘zgarmaslikni ta’kidlab o‘tgan.
Xalqaro huquq va inson huquqlari doirasidagi tahlillar bu qarorning mavjud huquqiy me’yorlarga va Falastin xalqining milliy huquqlariga zid ekanligini ko‘rsatmoqda. Bayonotda shuningdek, Isroilning G‘arbiy Sohildagi hududlarni qo‘shib olish harakatiga qarshi xalqaro hamjamiyatning keskin munosabati qayd etilgan.
Arab davlatlari va Islom hamkorligi tashkiloti buni Falastin xalqining qonuniy yerlarini ishg‘ol qilishga urinish deb baholagan. Xalqaro tashkilotlar, xususan BMT, Isroilga qarshi iqtisodiy va siyosiy choralar ko‘rishni talab qilmoqda.
Falastin tashqi ishlar vazirligi Knessetning mazkur qarorini "Falastin xalqiga yangi urush e’lon qilish" sifatida baholadi. Shu bilan birga, xalqaro hamjamiyat va BMT Xavfsizlik Kengashi Isroilning falastinliklarga nisbatan olib borayotgan bosqinchilik siyosatiga qarshi amaliy choralar ko‘rishni talab qilmoqda.
G‘arbiy Sohil va Sharqiy Quddus masalasi 1967 yildan beri davom etayotgan murakkab nizolardan biridir. Har qanday siyosiy kelishuv Falastinning mustaqil davlat sifatida tan olinishi va Sharqiy Quddusni uning poytaxti deb e’tirof etish bilan bog‘liqdir.
Bu jarayon global siyosatda muhim ahamiyatga ega bo‘lib, tinchlik o‘rnatish uchun asosiy shart hisoblanadi. Mustaqil va qonuniy Falastin davlatining tashkil etilishi uchun xalqaro hamjamiyatning majburiyatlari, xalqaro huquqqa hurmat ko‘rsatish va qarorlarning to‘liq bajarilishini ta’minlash zarur.
Agar mazkur qarorlar bekor qilinmasa, bu global siyosiy muammolarni yanada kuchaytirishi va xalqaro munosabatlarda yangi ziddiyatlarga sabab bo‘lishi mumkin.

Арабские государства осудили решение Израиля
Лига арабских государств, Организация исламского сотрудничества и десять мусульманских стран, включая Бахрейн, Египет, Индонезию, Иорданию, Нигерию, Палестину, Катар, Саудовскую Аравию, Объединенные Арабские Эмираты и Турцию, подписали заявление, в котором резко осуждается решение парламента Израиля Кнессета о присоединении Западного берега реки Иордан к еврейскому государству. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот документ был признан совершенно противоречащим международному праву и резолюциям Совета Безопасности ООН. Исследования показывают, что этот шаг Израиля вызвал большое недовольство в международном сообществе и подчеркнул неизменность вопросов, касающихся земель палестинского народа, в частности правового статуса Восточного Иерусалима.
Анализы в рамках международного права и прав человека показывают, что это решение противоречит существующим правовым нормам и национальным правам палестинского народа. В заявлении также отмечена резкая реакция международного сообщества на попытки Израиля аннексировать территории Западного берега.
Арабские государства и Организация исламского сотрудничества оценили это как попытку оккупации законных земель палестинского народа. Международные организации, в частности ООН, требуют принять экономические и политические меры против Израиля.
Министерство иностранных дел Палестины оценило это решение Кнессета как "объявление новой войны палестинскому народу". В то же время международное сообщество и Совет Безопасности ООН требуют принять практические меры против оккупационной политики Израиля в отношении палестинцев.
Вопрос Западного берега и Восточного Иерусалима является одной из сложных конфликтов, продолжающихся с 1967 года. Любое политическое соглашение связано с признанием Палестины как независимого государства и признанием Восточного Иерусалима его столицей.
Этот процесс имеет важное значение в глобальной политике и является основным условием для установления мира. Для создания независимого и законного государства Палестина необходимо, чтобы международное сообщество исполняло свои обязательства, уважало международное право и обеспечивало полное выполнение решений.
Если эти решения не будут отменены, это может усугубить глобальные политические проблемы и привести к новым конфликтам в международных отношениях.