Monreal universiteti qoshidagi Trottier ekzosayyora tadqiqotlari instituti olimlari L 98-59 tizimida yangi sayyorani aniqladilar. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yangi kashfiyot hayot uchun qulay sharoitlarga ega bo‘lishi mumkinligi bilan e’tiborga loyiqdir. Olimlarning ta’kidlashicha, bu sayyora o‘z yulduzidan Yer Quyoshdan oladigan energiyaga teng energiya qabul qiladi, bu esa uning yashash uchun mosligini ko‘rsatadi.
L 98-59 tizimida qizil mitti yulduz atrofida bir nechta kichik tosh sayyoralar aylanadi. Hozirgacha aniqlangan to‘rtta sayyora Yerga o‘xshash xususiyatlarga ega bo‘lsa-da, yaqinda L 98-59 f nomli yangi sayyora topildi.
Ushbu kashfiyot yulduzning zaif harakatlari va spektrograf yordamida radial tezlik o‘lchovlari orqali amalga oshirildi. Tadqiqotchilar fikricha, L 98-59 tizimi Yerdan tashqari hayot izlarini izlashda eng istiqbolli tizimlardan biridir.
Ushbu tizim Yerga taxminan 35 yorug‘lik yili uzoqlikda joylashgan bo‘lib, bu uning insonlar uchun hayotga mos muhit bo‘lishi ehtimolini oshiradi. Shunday qilib, L 98-59 tizimidagi yangi sayyora koinotda hayot mavjudligi haqidagi izlanishlarga muhim hissa qo‘shadi.

В системе L 98-59 найдена новая планета, пригодная для жизни
Ученые Института экзопланетных исследований Троттье при Университете Монреаля обнаружили новую планету в системе L 98-59. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это новое открытие заслуживает внимания, так как планета может иметь условия, пригодные для жизни. Ученые подчеркивают, что эта планета получает энергию, равную той, которую Земля получает от Солнца, что указывает на ее пригодность для обитания.
В системе L 98-59 вращается несколько небольших каменных планет вокруг красного карлика. На данный момент обнаружены четыре планеты, обладающие характеристиками, схожими с Землей, однако недавно была найдена новая планета, названная L 98-59 f.
Это открытие было сделано благодаря слабым движениям звезды и измерениям радиальной скорости с помощью спектрографа. По мнению исследователей, система L 98-59 является одной из самых перспективных систем для поиска следов внеземной жизни.
Эта система расположена примерно в 35 световых годах от Земли, что увеличивает вероятность того, что она может быть пригодной для жизни людей. Таким образом, новая планета в системе L 98-59 вносит важный вклад в исследования о существовании жизни во Вселенной.