Erdo‘g‘on Istanbulda Rossiya va AQSH yetakchilarini uchratadi
Turkiya prezidenti Rajab Tayyip Erdo‘g‘on Ukraina masalasida kelishuvni muhokama qilish maqsadida Istanbulda Rossiya va Amerika Qo‘shma Shtatlari rahbarlari o‘rtasida uchrashuv tashkil etishni rejalashtirmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Prezident Erdo‘g‘on so‘nggi haftalarda Putin va Tramp bilan bo‘lgan suhbatlarda ikki yetakchining Istanbulda uchrashishi mumkinligini muhokama qilganini ma’lum qildi. Uchrashuv Ukrainadagi vaziyatni barqarorlashtirish va yangi siyosiy qadamlarni belgilashda muhim ahamiyatga ega bo‘lishi mumkin.
Chorshanba kuni Istanbulda Ukraina va Rossiya delegatsiyalari o‘rtasida urushni to‘xtatish bo‘yicha uchinchi marta muzokaralar o‘tkazildi. Ammo bu muloqotdan sezilarli natija olinmadi, chunki tomonlar yangi kelishuvlar yoki yangiliklar haqida bayonot bermadi.
Ukraina delegatsiyasi rahbari Rustem Umerovning aytishicha, Kiyev Moskva tomoniga avgust oxirigacha Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy va Rossiya prezidenti Vladimir Putinni uchrashtirish taklifini yuborgan. Biroq, Kremldan bu taklifga rasmiy javob kelmagan va hozircha ikki davlat rahbarlarining uchrashuvi bo‘yicha qaror qabul qilinmagan.
Shu bilan birga, Erdo‘g‘onning Rossiya va AQSH rahbarlarini Istanbulda uchrashtirish taklifi Turkiyaning nafaqat mintaqaviy, balki xalqaro siyosatda ham muhim o‘ringa ega ekanligini ko‘rsatadi. Ushbu uchrashuvning o‘tkazilishi va kelishuvlarning amalga oshirilishi Ukrainadagi urushni barqarorlashtirishda muhim rol o‘ynashi kutilmoqda.

Эрдоган встретится с лидерами России и США в Стамбуле
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган планирует организовать встречу между лидерами России и Соединенных Штатов в Стамбуле с целью обсуждения соглашения по украинскому вопросу. Об этом сообщает Zamin.uz.
Президент Эрдоган сообщил, что в последние недели он обсуждал возможность встречи двух лидеров в Стамбуле с Путиным и Трампом. Встреча может иметь важное значение для стабилизации ситуации в Украине и определения новых политических шагов.
В среду в Стамбуле прошли третьи переговоры между делегациями Украины и России по прекращению войны. Однако из этого общения не было получено значительных результатов, так как стороны не сделали заявлений о новых соглашениях или новостях.
По словам главы украинской делегации Рустема Умерова, Киев направил предложение о встрече президента Украины Владимира Зеленского и президента России Владимира Путина Москве до конца августа. Однако официальный ответ на это предложение из Кремля не поступил, и пока не принято решение о встрече двух глав государств.
В то же время предложение Эрдогана встретить лидеров России и США в Стамбуле показывает, что Турция занимает важное место не только в региональной, но и в международной политике. Ожидается, что проведение этой встречи и реализация соглашений сыграют важную роль в стабилизации войны в Украине.