Alabamada bolalar asirligi va zo‘ravonlik fosh etildi
Amerika Qo‘shma Shtatlarida inson huquqlari sohasida faoliyat yurituvchi himoyachilar va tergov organlari jiddiy jinoyat haqida ma’lumot berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Alabama shtatida kamida o‘n nafar, yoshi uchdan o‘n yoshgacha bo‘lgan bolalar uch yil davomida bunkerda asirlikda saqlangani aniqlangan. Ushbu bolalar beton devorlar bilan o‘ralgan joyda saqlangan va ularga “tarbiyachi” deb atalgan yetti jinoyatchi qaragan.
Ma’lum bo‘lishicha, bu guruh a’zolari orasida ba’zi jabrlangan bolalarning onalari ham bor. Qo‘lga olingan shaxslarning yoshi 21 dan 43 yoshgacha bo‘lib, har birining o‘ziga xos vazifasi bo‘lgan.
Kimdir bolalarga narkotik modda bergan, boshqasi qiynoqlarni amalga oshirgan, yana biri voqealarni videoga olgan. Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, ularga sodomiya, guruhli zo‘rlash, jinsiy qiynoqlar va inson savdosi bo‘yicha ayblovlar qo‘yilgan.
Ushbu voqea AQSH jamiyatida katta shov-shuvga sabab bo‘ldi va bolalar xavfsizligi hamda inson huquqlari sohasidagi nazorat mexanizmlarini kuchaytirishga olib keldi. Tergov ishlari davom etayotgan bir paytda, advokatlar va huquq-tartibot organlari aybdorlarni qonuniy jazolash uchun barcha choralarni ko‘rmoqda.
Bu hodisa jamiyatda inson huquqlarini himoya qilish va bolalar xavfsizligini ta’minlash zaruratini yana bir bor ko‘rsatdi.

В Алабаме были раскрыты случаи детского насилия и жестокости
Защитники прав человека и следственные органы в Соединенных Штатах Америки сообщили о серьезном преступлении. Об этом сообщает Zamin.uz.
В штате Алабама было установлено, что как минимум десять детей в возрасте от трех до десяти лет содержались в плену в бункере в течение трех лет. Эти дети содержались в месте, окруженном бетонными стенами, и за ними присматривали семеро преступников, которых называли "воспитателями".
Как стало известно, среди членов этой группы есть и матери некоторых пострадавших детей. Возраст задержанных составляет от 21 до 43 лет, и у каждого была своя особая роль.
Кто-то давал детям наркотики, другой осуществлял пытки, еще один снимал происходящее на видео. Согласно данным расследования, им предъявлены обвинения в содомии, групповом изнасиловании, сексуальных пытках и торговле людьми.
Это событие вызвало большой резонанс в обществе США и привело к усилению механизмов контроля в области безопасности детей и прав человека. В то время как расследование продолжается, адвокаты и правоохранительные органы принимают все меры для законного наказания виновных.
Этот инцидент еще раз подчеркнул необходимость защиты прав человека и обеспечения безопасности детей в обществе