Tramp Kaliforniya yong‘inlari hayriyasini tanqid qildi
Donald Tramp Kaliforniyada o‘rmon yong‘inlari jabrdiydalariga yordam berish maqsadida tashkil etilgan FireAid hayriya tashabbusi atrofida jiddiy shubha va mojaro yuzaga kelganini bildirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U o‘zining Truth Social sahifasida ushbu tashabbusni “firibgarlik va demokratlardan ilhomlangan falokat” deb atadi. Trampning ta’kidlashicha, yig‘ilgan 100 million dollar mablag‘ yo‘qolgan.
Kaliforniyada yuz bergan o‘rmon yong‘inlari katta talafotga sabab bo‘ldi. Ayniqsa, Los-Anjeles hududida yanvar oyida ro‘y bergan yong‘inda 30 dan ortiq odam halok bo‘lib, minglab uylar vayron bo‘ldi, ko‘plab oilalar boshpanasiz qoldi.
Ushbu falokatdan so‘ng jamoat tashkilotlari, xususan demokratlar partiyasiga yaqin guruhlar hayriya aksiyasi boshladi va jabrlanganlarga yordam uchun mablag‘ yig‘di. Tashabbus doirasida taniqli san’atkorlar Billi Aylish, Ledi Gaga, Keti Perri va boshqa mashhurlar ishtirokida hayriya konserti o‘tkazildi.
Bu tadbirda 100 million dollardan ortiq mablag‘ yig‘ildi. Fox News telekanali xabariga ko‘ra, pul mablag‘lari bir nechta nodavlat tashkilotlar o‘rtasida taqsimlangan, ammo to‘g‘ridan-to‘g‘ri jabrlanganlarga yetkazilmagan.
Mahalliy aholi va norozilar bu holatga keskin munosabat bildirdi. Tramp o‘z chiqishida mablag‘larning qayerga va qanday sarflangani haqida ochiqlik yo‘qligini, bu esa hayriya tashabbuslariga bo‘lgan ishonchni pasaytirishini ta’kidladi.
U FireAidni “demokratlar tomonidan tashkil etilgan yana bir firibgarlik” deb atadi. Mutaxassislar va siyosiy sharhlovchilar bunday mojaro jamiyatda hayriya va yordamga bo‘lgan ishonchni zaiflashtirishi, natijada kelajakda muhtojlarga yordam yetib bormasligiga sabab bo‘lishi mumkinligini ta’kidlamoqda.
Shuningdek, moliyaviy nazoratning yetishmasligi ayniqsa ko‘p ehtiyojmandlarga salbiy ta’sir ko‘rsatadi. Kaliforniyadagi ushbu voqea hayriya mablag‘larining ochiq va shaffof taqsimlanishi masalasini yana kun tartibiga chiqardi.

Трамп раскритиковал благотворительность по борьбе с пожарами в Калифорнии
Дональд Трамп заявил, что вокруг благотворительной инициативы FireAid, организованной для помощи жертвам лесных пожаров в Калифорнии, возникли серьезные сомнения и конфликты. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он назвал эту инициативу на своей странице в Truth Social «мошенничеством и катастрофой, вдохновленной демократами». По словам Трампа, собранные 100 миллионов долларов пропали.
Лесные пожары в Калифорнии нанесли большой ущерб. В частности, в январе в пожаре в районе Лос-Анджелеса погибли более 30 человек, тысячи домов были разрушены, многие семьи остались без крова.
После этой катастрофы общественные организации, в частности группы, близкие к Демократической партии, начали благотворительную акцию и собрали средства для помощи пострадавшим. В рамках инициативы прошел благотворительный концерт с участием известных артистов, таких как Билли Айлиш, Леди Гага, Кэти Перри и других знаменитостей.
На этом мероприятии было собрано более 100 миллионов долларов. По информации телеканала Fox News, денежные средства были распределены между несколькими НПО, но напрямую пострадавшим не были переданы.
Местные жители и недовольные резко отреагировали на эту ситуацию. Трамп в своем выступлении отметил, что нет ясности о том, куда и как были потрачены средства, что снижает доверие к благотворительным инициативам.
Он назвал FireAid «еще одним мошенничеством, организованным демократами». Эксперты и политические комментаторы подчеркивают, что такой конфликт может ослабить доверие общества к благотворительности и помощи, что в результате может привести к тому, что в будущем помощь не дойдет до нуждающихся.
Кроме того, нехватка финансового контроля особенно негативно скажется на многих нуждающихся. Этот случай в Калифорнии вновь поставил на повестку дня вопрос о прозрачном и открытом распределении благотворительных средств.