AQSH vizasiga yangi to‘lov va talablar joriy qilindi
AQSHning O‘zbekistondagi elchixonasi tomonidan e’lon qilingan ma’lumotga ko‘ra, yaqinda prezident Donald Tramp tomonidan imzolangan yangi qonun asosida viza olish jarayonida qo‘shimcha to‘lovlar va talablar kuchaytirildi. Eng muhim yangilik shundaki, noimmigratsion vizalar uchun konsullik orqali hujjat topshirishda oldin to‘langan 185 dollarlik to‘lovga qo‘shimcha ravishda “viza yaxlitligi to‘lovi” kiritildi.
Bu yangi to‘lov 250 AQSH dollarini tashkil etadi va umumiy xarajatlarni sezilarli darajada oshiradi. Ushbu qo‘shimcha to‘lov barcha noimmigratsion viza olish istagidagi fuqarolarga majburiy bo‘lib, mamlakat chegaralarining xavfsizligini ta’minlash va viza muddatini noqonuniy uzaytirishga qarshi choralar sifatida joriy etildi.
To‘lov miqdori kelajakda Ichki xavfsizlik departamenti tomonidan o‘zgartirilishi mumkin. Hozircha faqat noimmigratsion vizalar uchun to‘lovlar oshirilgani haqida ma’lumot berilgan, migratsion vizalarda esa bunday o‘zgarishlar yo‘q.
Shuningdek, viza olish jarayonida hujjatlar yanada aniq va to‘liq tayyorlanishi talab qilinmoqda. Mutaxassislarning aytishicha, Tramp ma’muriyati davrida vizani rad etish holatlari ko‘paygan, hatto barcha hujjatlari to‘liq bo‘lgan arizachilarga ham rad javoblari berilgan.
O‘zbekistondan AQSH vizasiga murojaatlar so‘nggi yillarda keskin oshgani sababli, elchi Jonatan Henik jarayon uchun sabr va vaqt zarurligini ta’kidladi. Xulosa qilib aytganda, yangi qonun AQSHga borishni rejalashtirayotgan fuqarolar uchun qo‘shimcha xarajat va qiyinchiliklarni keltirib chiqardi.
Vizani olishdan oldin barcha rasmiy talablar va moliyaviy majburiyatlar diqqat bilan o‘rganilishi lozim. Kelgusida bu sohada yangi o‘zgarishlar yuz berishi mumkinligi ehtimoldan holi emas.

Введены новые сборы и требования для визы США
Согласно информации, опубликованной посольством США в Узбекистане, недавно на основании нового закона, подписанного президентом Дональдом Трампом, были усилены дополнительные сборы и требования в процессе получения визы. Самое важное нововведение заключается в том, что к ранее уплаченному сбору в 185 долларов за подачу документов через консульство добавлен "сбор за целостность визы".
Этот новый сбор составляет 250 долларов США и значительно увеличивает общие расходы. Этот дополнительный сбор является обязательным для всех граждан, желающих получить неиммиграционную визу, и введен как мера по обеспечению безопасности границ страны и противодействию незаконному продлению срока действия визы.
Сумма сбора может быть изменена в будущем Министерством внутренней безопасности. На данный момент информация предоставлена только о повышении сборов для неиммиграционных виз, изменений в иммиграционных визах нет.
Кроме того, в процессе получения визы требуется более точная и полная подготовка документов. По словам специалистов, случаи отказа в визе увеличились в период администрации Трампа, даже заявителям с полностью подготовленными документами были даны отказы.
В связи с резким увеличением заявок на визу в США из Узбекистана, посол Джонатан Хеник подчеркнул необходимость терпения и времени в процессе. В заключение, новый закон привел к дополнительным расходам и трудностям для граждан, планирующих поездку в США.
Перед получением визы необходимо внимательно изучить все официальные требования и финансовые обязательства. В будущем не исключено, что в этой области произойдут новые изменения.