Tailand va Kambodja o‘t ochishni to‘xtatishga kelishdi
Tailand va Kambodja o‘rtasida uch kun davom etgan qurolli to‘qnashuvlardan so‘ng, AQSh prezidenti Donald Tramp har ikki davlat rahbarlari bilan muzokaralar o‘tkazdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ular o‘t ochishni zudlik bilan to‘xtatish bo‘yicha kelishuvga erishishga chaqirildi. Tramp ushbu bayonotni Shotlandiyaga qilgan tashrifi chog‘ida e’lon qildi.
Trampning so‘zlariga ko‘ra, Tailandning muvaqqat bosh vaziri Fumtam Vechayachay va Kambodja bosh vaziri Xun Manet bilan suhbatdan so‘ng tomonlar tez orada yuzma-yuz uchrashib, o‘t ochishni to‘xtatish va tinchlik o‘rnatish bo‘yicha muzokaralar olib borishga rozi bo‘lishdi. Prezident Tramp ijtimoiy tarmoqlarda “Ikkala tomon ham o‘t ochishni to‘xtatish va tinchlikka erishishga intilmoqda,” deb yozdi.
Qurolli to‘qnashuvlarda Tailand tomoni yetti harbiy va o‘n uch fuqaro halok bo‘lganini bildirgan bo‘lsa, Kambodja tomoni besh harbiy va sakkiz fuqaroning o‘limi haqida xabar berdi. Tailandda universitet shaharchasi vaqtincha boshpanaga aylantirilib, hozirda u yerda besh mingdan ortiq odam istiqomat qilmoqda.
Bu odamlarning ko‘pchiligi chegaraga yaqin hududlarda yashagan fuqarolardir. Tailand va Kambodja o‘rtasidagi 817 kilometrli quruqlik chegarasida yillar davomida huquqiy jihatdan aniqlanmagan hududlar mavjudligi sababli doimiy ziddiyatlar yuzaga kelmoqda.
Ushbu mojaroning ildizi qadimiy ibodatxonalar va belgilab olinmagan chegara chizig‘iga borib taqaladi. Mintaqaviy va xalqaro hamjamiyat ham voqealarga aralashmoqda.
Malaziya bosh vaziri Anvar Ibrohim, ASEAN tashkilotining raisi sifatida, o‘t ochishni to‘xtatish tashabbusini ilgari surmoqda. Shuningdek, BMT Xavfsizlik Kengashidagi yig‘ilishda Tailand vakili Kambodja tomonidan qo‘shni hududga minalar qo‘yilgani va hujumlar amalga oshirilgani haqida ma’lumot berdi.
Kambodja esa Tailandni noqonuniy harbiy tajovuzda ayblab, xalqaro hamjamiyatni Tailand harakatlarini qoralashga chaqirdi. Hozirda tomonlar o‘zaro tinchlik muzokaralarini davom ettirmoqda.

Таиланд и Камбоджа договорились прекратить огонь
После трех дней вооруженных столкновений между Тайландом и Камбоджей, президент США Дональд Трамп провел переговоры с руководителями обеих стран. Об этом сообщает Zamin.uz.
Они были призваны достичь соглашения о немедленном прекращении огня. Трамп объявил это заявление во время своего визита в Шотландию.
По словам Трампа, после разговора с временным премьер-министром Тайланда Фумтамом Вечайачаем и премьер-министром Камбоджи Хуном Манетом, стороны согласились вскоре встретиться лицом к лицу для переговоров о прекращении огня и установлении мира. Президент Трамп написал в социальных сетях: «Обе стороны стремятся прекратить огонь и достичь мира».
В результате вооруженных столкновений Тайланд сообщил о семи погибших военных и тринадцати гражданских, в то время как Камбоджа сообщила о пяти погибших военных и восьми гражданских. В Тайланде университетский городок временно превратился в убежище, где сейчас проживает более пяти тысяч человек.
Большинство из этих людей являются гражданами, живущими в приграничных районах. Из-за наличия юридически неопределенных территорий на 817-километровой сухопутной границе между Тайландом и Камбоджей возникают постоянные конфликты.
Корни этого конфликта уходят в древние храмы и неопределенные границы. Региональное и международное сообщество также вмешивается в события.
Премьер-министр Малайзии Анвар Ибрагим, как председатель ASEAN, продвигает инициативу по прекращению огня. Также на заседании Совета Безопасности ООН представитель Тайланда сообщил о том, что Камбоджа разместила мины на соседней территории и совершила нападения.
Камбоджа же обвинила Тайланд в незаконной военной агрессии и призвала международное сообщество осудить действия Тайланда. В настоящее время стороны продолжают взаимные мирные переговоры.