Turkiya Indoneziyaga 48 KAAN qiruvchisini sotadi
Anqarada o‘tayotgan IDEF-2025 ko‘rgazmasida Turkiya va Indoneziya o‘rtasida tarixiy mudofaa bitimi imzolandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu kelishuvga ko‘ra, Turkiya beshinchi avlod KAAN qiruvchi samolyotlarining 48 tasini Indoneziyaga yetkazib berish hamda texnologiyalarni transfer qilishni o‘z zimmasiga oldi. Rasmiy manbalarda bitim qiymati aniq ko‘rsatilmagan bo‘lsa-da, ommaviy axborot vositalari shartnoma qiymatini 10 milliard dollar deb baholamoqda.
Bu esa Turkiyaning mudofaa sanoati tarixidagi eng yirik eksport kelishuvi hisoblanadi. Bitim doirasida faqat tayyor samolyotlar sotilishi bilan cheklanmay, texnologiyalar bo‘yicha tajriba almashish, Indoneziyada mahalliy ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish va ikki davlat muhandislarining qo‘shma loyihalarini amalga oshirish ham ko‘zda tutilgan.
Bu esa Indoneziyaning mudofaa sohasida mustaqillikka erishishida muhim qadam bo‘ladi. Imzolash marosimida Turkiya Mudofaa sanoati boshqarmasi rahbari Haluk Go‘rg‘un va Indoneziya Mudofaa vaziri Shafri Shamsuddin ishtirok etdi.
Ushbu shartnoma ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqadi, shuningdek, Turkiyaning eksport imkoniyatlari va xalqaro bozordagi raqobatbardoshligini yanada mustahkamlaydi. Mutaxassislar va ekspertlar ushbu kelishuv natijalari hamda uning mintaqadagi geosiyosiy ta’siriga katta e’tibor qaratmoqda.
KAAN qiruvchilariga oid mazkur rekord shartnoma Turkiya mudofaa sanoati uchun yangi sahifa ochmoqda va sohaning rivojlanishiga katta turtki beradi.

Турция продает Индонезии 48 истребителей KAAN
На выставке IDEF-2025 в Анкаре был подписан исторический оборонный контракт между Турцией и Индонезией. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этому соглашению, Турция обязалась поставить Индонезии 48 истребителей пятого поколения KAAN и передать технологии. Хотя в официальных источниках стоимость контракта не указана, средства массовой информации оценивают его в 10 миллиардов долларов.
Это является крупнейшим экспортным соглашением в истории оборонной промышленности Турции. В рамках контракта не только будут продаваться готовые самолеты, но также предусмотрен обмен опытом в области технологий, налаживание местного производства в Индонезии и реализация совместных проектов инженеров двух стран.
Это станет важным шагом для Индонезии в достижении независимости в области обороны. На церемонии подписания присутствовали глава управления оборонной промышленности Турции Халюк Гёргун и министр обороны Индонезии Шафри Шамсуддин.
Данный контракт выведет сотрудничество между двумя странами на новый уровень, а также укрепит экспортные возможности Турции и ее конкурентоспособность на международном рынке. Специалисты и эксперты уделяют большое внимание результатам этого соглашения и его геополитическому влиянию в регионе.
Данный рекордный контракт на истребители KAAN открывает новую страницу для оборонной промышленности Турции и даст значительный импульс развитию отрасли