Bursa o‘rmon yong‘inlari evakuatsiyani talab qildi
Turkiyaning Bursa viloyatida o‘rmon yong‘inlari bir necha kundan buyon jiddiy muammo bo‘lib qolmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Havo haroratining yuqori bo‘lishi, shamolning kuchayishi va quruq ob-havo sharoitlari yong‘inlarning tez tarqalishiga sabab bo‘lmoqda. Mahalliy aholi, favqulodda xizmatlar va rasmiy idoralar yong‘inni bartaraf etish uchun keng ko‘lamli chora-tadbirlarni amalga oshirmoqda.
Gursu tumanidagi Ipekyolu mahallasi atrofida boshlangan yong‘in kechqurun tez sur’atda yangi hududlarga yoyildi. Gursu TOKI qarorgohlari hamda Kestel tumanidagi Ag‘achalan mahallasi oralig‘idagi o‘rmonlarda alangani o‘chirish uchun mahalliy aholi va qutqaruvchilar birgalikda ishlamoqda.
Yo‘qotishlarni oldini olish maqsadida zarur ehtiyot choralar ko‘rilmoqda. Shamolning ta’siri bilan alangalar yo‘nalishi o‘zgardi va yong‘in yangi hududlarga tarqaldi.
Shuning uchun Gursu tumanidagi Karahidir mahallasi aholisi evakuatsiya qilindi. Shuningdek, olov xavfi yaqinlashgan Ig‘dir mahallasi hamda Osmangazi tumanidagi Avdanjik mahallasi aholisi ham favqulodda tartibda evakuatsiya qilindi.
Yong‘inni bartaraf etish uchun 1163 nafar xodim va 496 ta texnika, jumladan o‘t o‘chirish uskunalari va samolyotlar jalb qilindi. Tungi soatlarda yong‘in o‘chirish ishlari uzluksiz davom etdi, erta tongda esa havodan yordam ko‘rsatish kuchaytirildi.
Qutqaruv ishlarida ko‘ngillilar va mahalliy aholi ham faol qatnashmoqda. Hozirda mas’ullar yong‘in joyida vaziyatni o‘rganib, zarar miqdorini aniqlash va sabablarini tahlil qilish bilan shug‘ullanmoqda.
Viloyat hokimiyati yong‘indan zarar ko‘rgan aholiga zarur yordam berish choralarini ko‘rmoqda. Rasmiylar favqulodda vaziyatlarda fuqarolardan xavfsizlik qoidalariga qat’iy rioya qilishni so‘ramoqda.

Пожары в лесах Бурсы потребовали эвакуации
В провинции Бурса, Турция, лесные пожары остаются серьезной проблемой уже несколько дней. Об этом сообщает Zamin.uz.
Высокая температура воздуха, усиление ветра и сухие погодные условия способствуют быстрому распространению пожаров. Местные жители, службы экстренной помощи и официальные органы принимают масштабные меры для ликвидации пожара.
Пожар, начавшийся в районе Ипекйолу в районе Гурсу, быстро распространился на новые территории вечером. Местные жители и спасатели совместно работают для тушения огня в лесах между районами Гурсу TOKI и Аг‘ачалан в районе Кестел.
С целью предотвращения потерь принимаются необходимые меры предосторожности. Под воздействием ветра направление огня изменилось, и пожар распространился на новые территории.
Поэтому жители района Карахидир в Гурсу были эвакуированы. Также в экстренном порядке эвакуированы жители района Игдир, где угроза огня приближается, и района Авданжик в Османгази.
Для ликвидации пожара привлечены 1163 сотрудника и 496 единиц техники, включая оборудование для тушения и самолеты. Ночью работы по тушению пожара продолжались без перерыва, а рано утром была усилена помощь с воздуха.
В спасательных работах активно участвуют волонтеры и местные жители. В настоящее время ответственные лица изучают ситуацию на месте пожара, определяют размер ущерба и анализируют причины.
Областные власти принимают меры для оказания необходимой помощи пострадавшим от пожара. Официальные лица призывают граждан строго соблюдать правила безопасности в чрезвычайных ситуациях.