Yevropada xavfsizlik masalalari dolzarb muammolardan biriga aylangan. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Parijda bu borada jiddiy islohotlar boshlandi. Le Monde nashrining ma’lumotiga ko‘ra, 2024-2025 o‘quv yilidan boshlab Fransiyada 16 yoshdan 25 yoshgacha bo‘lgan yoshlar Mudofaa va fuqarolik kunining yangilangan dasturida ishtirok etishi majburiy hisoblanadi.
Ushbu tashabbus mamlakat mudofaa salohiyatini oshirish va yosh avlodni ehtimoliy xavflarga tayyorlash maqsadini ko‘zlaydi. Yangi dastur Fransiya armiyasi uchun muhim bosqich hisoblanadi.
Unda Rossiya singari davlatlar ehtimoliy dushman sifatida aniq ko‘rsatilgan va harbiy tayyorgarlik yanada kuchaytirilgan. Asosiy maqsad yoshlar orasida vatanparvarlik ruhini mustahkamlash va ularni armiyaga jalb qilishdir.
Dastur doirasida Mudofaa va fuqarolik kuni to‘liq harbiy muhitda o‘tkaziladi. Yoshlar voqeiy mojaro va inqiroz holatlari bo‘yicha ssenariylar asosida o‘qitiladi, shuningdek, rolli o‘yinlar va simulyatsiyalar orqali armiyaning asosiy vazifalari tushuntiriladi.
Dastur rahbari general Per-Jozef Givrning ta’kidlashicha, Fransiya katta harbiy to‘qnashuvga tayyor bo‘lishi zarur. Avval armiyaning vazifalari asosan ekspeditsion xarakterga ega bo‘lgan bo‘lsa, endi Rossiya kabi kuchli harbiy raqiblar bilan frontal qarama-qarshilik ehtimoli ko‘rib chiqilmoqda.
Shu sababli, Fransiyada yoshlarni mudofaa tizimiga jalb qilish mamlakat xavfsizlik siyosatida yangi bosqich hisoblanadi. Armiyani modernizatsiya qilish va yangi tahdidlarga tayyorgarlik ko‘rish Fransiya uchun ustuvor vazifalardan biridir.
Soha mutaxassislari va ekspertlar ushbu o‘zgarishlarning mamlakat kelajagi xavfsizligiga ta’sirini diqqat bilan kuzatib bormoqda.

Во Франции молодежь обязана проходить подготовку к обороне
В Париже начались серьезные реформы в этом направлении. Согласно информации издания Le Monde, с 2024-2025 учебного года во Франции молодежь в возрасте от 16 до 25 лет будет обязана участвовать в обновленной программе Дня обороны и гражданственности.
Эта инициатива направлена на повышение оборонного потенциала страны и подготовку молодежи к потенциальным угрозам. Новая программа является важным этапом для французской армии.
В ней такие государства, как Россия, четко указаны в качестве потенциальных противников, и военная подготовка будет усилена. Основная цель — укрепление патриотического духа среди молодежи и привлечение их в армию.
В рамках программы День обороны и гражданственности будет проводиться в полностью военной обстановке. Молодежь будет обучаться на основе сценариев реальных конфликтов и кризисных ситуаций, а также через ролевые игры и симуляции будут объясняться основные задачи армии.
По словам руководителя программы генерала Пер-Жозефа Гивра, Франция должна быть готова к крупным военным столкновениям. Если ранее задачи армии в основном носили экспедиционный характер, то теперь рассматривается вероятность фронтального противостояния с такими сильными военными противниками, как Россия.
По этой причине привлечение молодежи в оборонную систему во Франции является новым этапом в политике безопасности страны. Модернизация армии и подготовка к новым угрозам является одной из приоритетных задач для Франции.
Специалисты и эксперты в этой области внимательно следят за влиянием этих изменений на безопасность будущего страны.