AQSHning sobiq prezidenti Donald Tramp yaqinda Ukrainadagi mojaroni hal qilish uchun Rossiya prezidenti Vladimir Putinga avval belgilangan 50 kunlik muddatni qisqartirib, endi 10-12 kun atrofida vaqt berganini ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Reuters xabar berdi. Tramp o‘z bayonotida Putindan juda hafsalasi pir bo‘lganini bildirgan hamda muddatni qisqartirish qarorini e’lon qilgan.
Uning ta’kidlashicha, agar Moskva va Kiyev ushbu muddat ichida kelishuvga erisha olmasa, AQSH tomonidan qattiq iqtisodiy sanksiyalar va tariflar joriy qilinishi mumkin. Avval Tramp 14 iyul kuni Moskvani mojaroni 50 kun ichida hal etishga chaqirgan edi.
U o‘sha paytda kelishuvga erishilmasa, Rossiyaga nisbatan iqtisodiy bosim kuchaytirilishini aytgan. Bu bayonot xalqaro siyosatchilar va ekspertlar orasida keng muhokamalarga sabab bo‘ldi.
Tramp o‘z so‘zlarida Putinga 50 kun muddat berish juda saxiy qaror bo‘lganini, yangi muddat esa ancha qisqarganini ta’kidlagan. Shuningdek, Tramp yaqinda Shotlandiyaga tashrif buyurgan va hozirda Buyuk Britaniyaning yangi bosh vaziri Key Starmer bilan uchrashuvi kutilmoqda.
Tramp jurnalistlarga bergan intervyusida, bugundan boshlab Ukrainadagi mojaroni hal qilish uchun 10-12 kun muddat borligini qayd etdi. U jahon hamjamiyatining ushbu masalada tez va jiddiy yechim kutishga haqli ekanini bildirdi.

Трамп дал Путину решить вопрос с Украиной за 12 дней
Бывший президент США Дональд Трамп недавно сообщил, что сократил ранее установленный 50-дневный срок для решения конфликта в Украине, теперь дав Путину около 10-12 дней. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает Reuters. Трамп в своем заявлении отметил, что Путин был очень разочарован и объявил о решении сократить срок.
Он подчеркнул, что если Москва и Киев не смогут достичь соглашения в этот срок, США могут ввести жесткие экономические санкции и тарифы. Ранее Трамп призывал Москву решить конфликт в течение 50 дней 14 июля.
Он тогда сказал, что если соглашение не будет достигнуто, экономическое давление на Россию будет усилено. Это заявление вызвало широкие обсуждения среди международных политиков и экспертов.
Трамп в своих словах отметил, что давать Путину 50 дней было очень щедрым решением, а новый срок значительно сократился. Также Трамп недавно посетил Шотландию и сейчас ожидается его встреча с новым премьер-министром Великобритании Кей Стармером.
В интервью журналистам Трамп отметил, что с сегодняшнего дня осталось 10-12 дней для решения конфликта в Украине. Он заявил, что мировое сообщество имеет право ожидать быстрого и серьезного решения по этому вопросу.