Bu haqda "Meduza" nashri shahar ma’muriyati ma’lumotlariga tayanib xabar berdi. Rasmiylar ta’kidlaganidek, ushbu cheklov Rossiya fuqarolari uchun yangi ish o‘rinlarini yaratish va transport xizmatlarining xavfsizligini oshirish maqsadida joriy etilgan.
Sankt-Peterburg gubernatori Aleksandr Beglov maxsus farmon imzolagan. Ushbu farmonga ko‘ra, patent asosida ishlayotgan chet el fuqarolari yengil taksi va haydovchisi bo‘lgan ijaraga olingan avtomobillar sohasida faoliyat yurita olmaydi.
Bu cheklov 2025 yil oxirigacha amal qiladi. Shu munosabat bilan, kelgusi bir yarim yil davomida shaharda taksi haydovchisi sifatida faqat Rossiya fuqarolari ishlashi mumkin.
Yangi tartib joriy etilishi munosabati bilan, hozirda migrant haydovchilarni ishga olgan taksi kompaniyalariga uch oylik o‘tish davri berildi. Ushbu muddat mobaynida ular mavjud mehnat shartnomalarini bekor qilib, yangi haydovchilarni faqat mahalliy aholidan yollashi zarur.
Qaror 2025 yil 7 avgustdan rasmiy kuchga kiradi. Shahar ma’muriyati bayonotida ta’kidlanishicha, bu taqiq taksi xizmatlari sifatini va xavfsizligini yaxshilash, shuningdek, mahalliy aholi uchun ish o‘rinlari yaratish maqsadida qabul qilingan.
Shu bilan birga, shahardagi iqtisodiy va ijtimoiy barqarorlikni saqlashga ham e’tibor qaratiladi. Rasmiylar bu cheklov chorasi yordamida 2025 yil oxirigacha uning ijtimoiy-iqtisodiy samarasini tahlil qilish niyatida.
2026 yildan keyin ham bu yo‘nalishda zarur choralar ko‘rilishi rejalashtirilgan. Ushbu qaror bir necha oy davomida muhokama qilingan va dastlab, 2025 yil 1 iyuldan chet elliklarga kuryerlik faoliyati ham taqiqlanishi ko‘zda tutilgan edi.
Shuni ta’kidlash lozimki, Rossiyada migrantlarning ish faoliyatiga cheklovlar joriy qilinishi yangi holat emas. 2015 yildan buyon mamlakatning turli hududlarida chet ellik ishchilar uchun turli cheklovlar qo‘llanib kelinmoqda.
Jumladan, so‘nggi yil ichida Tatariston, Kamchatka va Omsk viloyatlarida ham migrantlarning taksi sohasida ishlashi taqiqlandi. Zamin.uz tahririyati mazkur masala bo‘yicha yangi ma’lumotlarni muntazam yoritib boradi.

В Санкт-Петербурге запретили иностранных таксистов
Правительство Санкт-Петербурга временно запретило иностранным гражданам работать таксистами на территории города до конца 2025 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание "Медуза", ссылаясь на данные городской администрации. Как отметили официальные лица, это ограничение введено с целью создания новых рабочих мест для граждан России и повышения безопасности транспортных услуг.
Губернатор Санкт-Петербурга Александр Беглов подписал специальный указ. Согласно этому указу, иностранные граждане, работающие на основании патента, не смогут осуществлять деятельность в сфере легкового такси и арендуемых автомобилей.
Это ограничение будет действовать до конца 2025 года. В связи с этим, в течение следующего полутора лет в городе в качестве таксистов смогут работать только граждане России.
В связи с введением нового порядка, таксопаркам, нанимающим мигрантов, предоставлен трехмесячный переходный период. В течение этого срока им необходимо расторгнуть существующие трудовые договоры и нанимать новых водителей только из числа местного населения.
Решение вступит в силу с 7 августа 2025 года. В заявлении городской администрации подчеркивается, что этот запрет принят с целью улучшения качества и безопасности таксомоторных услуг, а также создания рабочих мест для местного населения.
При этом также будет уделено внимание сохранению экономической и социальной стабильности в городе. Официальные лица намерены проанализировать социально-экономическую эффективность этой меры до конца 2025 года.
После 2026 года также планируется принять необходимые меры в этом направлении. Это решение обсуждалось в течение нескольких месяцев, и изначально предполагалось, что с 1 июля 2025 года будет запрещена также курьерская деятельность для иностранцев.
Следует отметить, что введение ограничений на трудовую деятельность мигрантов в России не является новой ситуацией. С 2015 года в различных регионах страны применяются различные ограничения для иностранных работников.
В частности, за последний год в Татарстане, Камчатском крае и Омской области также был запрещен труд мигрантов в сфере такси. Редакция Zamin.uz будет регулярно освещать новые данные по этому вопросу.