Orban: Jahon urushi xavfi hali yo‘qolmadi
Vengriya bosh vaziri Viktor Orban xalqaro siyosatdagi hozirgi vaziyat haqida fikr bildirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, butun dunyo urush xavfi va sovuq urush davriga o‘xshash holatning oldida turibdi. Orban Ruminiyaning Baile Tushnad shahrida o‘tgan nutqida global muammolar va xavotirlar haqida gapirdi.
Uchinchi jahon urushi boshlanishi mumkinmi, degan savolga aniq javob yo‘qligini ta’kidladi. Shuningdek, AQSH sobiq prezidenti Donald Trampning siyosatga qaytishi urush xavfini biroz kamaytirdi, lekin bu xavf butunlay yo‘qolmagan.
Orban global siyosatda kuchli davlatlar o‘rtasidagi raqobat, qurollanish poygasi va iqtisodiy cheklovlarning urush xavfini oshirayotganini qayd etdi. U Yevropa va AQSHda o‘tkazilgan so‘rovlarga asoslanib, aholining 40 dan 55 foizigacha bo‘lgan qismi keyingi 5-10 yil ichida jahon urushi boshlanishi mumkin deb hisoblashini bildirdi.
Vengriya rahbari Ukrainadagi ziddiyatni butun Yevropa uchun jiddiy muammo deb atadi va bu urushning mavjudligini tan oldi. Shuningdek, NATO sammitidan so‘ng Orban alyans va Rossiya o‘rtasidagi ziddiyatlarning butun dunyo uchun xavf tug‘dirishini ta’kidladi.
U bunday tahdidlarning oldini olish zarurligini eslatdi. Mutaxassislar va oddiy fuqarolar esa kelajakdagi voqealar va dunyo rivojining yo‘nalishini diqqat bilan kuzatmoqda.

Орбан: Угроза мировой войны еще не исчезла
Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан высказал мнение о текущей ситуации в международной политике. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, весь мир стоит перед угрозой войны и ситуацией, похожей на эпоху холодной войны. Орбан говорил о глобальных проблемах и беспокойствах в своем выступлении в городе Байле Тушнад в Румынии.
Он отметил, что на вопрос о том, может ли начаться третья мировая война, нет четкого ответа. Также он добавил, что возвращение бывшего президента США Дональда Трампа в политику немного снизило риск войны, но эта угроза полностью не исчезла.
Орбан отметил, что конкуренция между сильными государствами, гонка вооружений и экономические ограничения увеличивают риск войны в глобальной политике. Он сообщил, что на основе опросов, проведенных в Европе и США, от 40 до 55 процентов населения считает, что в течение следующих 5-10 лет может начаться мировая война.
Глава Венгрии назвал конфликт в Украине серьезной проблемой для всей Европы и признал существование этой войны. Также после саммита НАТО Орбан подчеркнул, что конфликты между альянсом и Россией представляют опасность для всего мира.
Он напомнил о необходимости предотвращения таких угроз. Специалисты и простые граждане внимательно следят за будущими событиями и направлением развития мира.