Zaporijjiyada qamoqxona hujumida 16 kishi halok bo‘ldi
Rossiya kuchlari tomonidan Ukraina janubi-sharqidagi Zaporijjiya viloyatidagi qamoqxonaga uyushtirilgan havo hujumi natijasida kamida o‘n olti kishi halok bo‘ldi, yigirma kishi jarohat oldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Ukraina rasmiylari 29 iyul kuni ma’lum qildi. Viloyat rahbari Ivan Fedorovning so‘zlariga ko‘ra, tungi aviazarbalar nafaqat qamoqxona binolariga, balki atrofdagi turar joylarga ham katta zarar yetkazdi.
Rossiya hujumda yuqori portlovchi samolyot bombalaridan foydalangan. Ukraina prezidenti administratsiyasi rahbari Andriy Yermak ushbu zarbalarni yana bir harbiy jinoyat deb baholadi.
Ukraina inson huquqlari bo‘yicha vakili esa hibsdagi shaxslarga uyushtirilgan hujum xalqaro gumanitar huquqning qo‘pol buzilishi ekanligini ta’kidladi. Qamoqda bo‘lgan odamlar ham hayot va himoya huquqidan mahrum emas.
Shu bilan birga, AQSh prezidenti Donald Tramp Rossiyani o‘t ochishni to‘xtatishga chaqirdi. U agar o‘n o‘n ikki kun ichida kelishuvga erishilmasa, yangi sanksiyalar joriy qilinishini bildirdi.
Iyul boshida Tramp Rossiyaga qarshi ellik kunlik ultimatum bergan bo‘lsa-da, bu Moskvaning hujumlarini to‘xtatgani yo‘q. Ayni paytda Rossiyaning janubiy viloyatlarida Ukraina tomonidan dron zarbalari amalga oshirildi.
Rostov viloyatidagi Salsk shahrida dron hujumi oqibatida avtomobilda bo‘lgan bir kishi halok bo‘ldi. Belgorod viloyatida esa yana bir haydovchi halok bo‘lib, uning rafiqasi jarohatlandi.
Ushbu voqealar mintaqadagi vaziyatning keskinligini va tinchlikning qanchalik muhimligini yana bir bor ko‘rsatmoqda.

В результате нападения на тюрьму в Запорожье погибли 16 человек
В результате воздушного удара, нанесенного российскими силами по тюрьме в Запорожской области на юго-востоке Украины, погибли как минимум шестнадцать человек, двадцать получили ранения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщили официальные лица Украины 29 июля. По словам главы области Ивана Федорова, ночные авиаудары нанесли значительный ущерб не только зданиям тюрьмы, но и окружающим жилым домам.
Россия использовала высокоэнергетические авиабомбы в атаке. Глава администрации президента Украины Андрей Ермак оценил эти удары как еще одно военное преступление.
Уполномоченный по правам человека Украины отметил, что атака на задержанных лиц является грубым нарушением международного гуманитарного права. Люди в заключении также не лишены права на жизнь и защиту.
В то же время президент США Дональд Трамп призвал Россию прекратить огонь. Он заявил, что если в течение двенадцати дней не будет достигнуто соглашение, будут введены новые санкции.
Хотя в начале июля Трамп выдвинул России пятидесятидневный ультиматум, это не остановило атаки Москвы. В настоящее время в южных областях России были совершены удары дронов со стороны Украины.
В результате дроновой атаки в городе Сальск Ростовской области погиб один человек, находившийся в автомобиле. В Белгородской области еще один водитель погиб, а его жена получила ранения.