Xitoyda 3 yoshgacha bolaga pul beriladi
Xitoy hukumati tug‘ilish ko‘rsatkichlarining kamayishi sababli aholining sonini oshirish maqsadida yangi moliyaviy yordam dasturini joriy etdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Davlatning yetakchi axborot agentligi “Sinxua”ning xabariga ko‘ra, 3 yoshgacha bolasi bor oilalarga har yili 3600 yuan, ya’ni taxminan 500 AQSH dollari miqdorida to‘lov beriladi. Ushbu yordam 2022–2024 yillarda tug‘ilgan bolalar uchun mo‘ljallangan bo‘lib, 20 milliongacha oilani qamrab olishi kutilmoqda.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, 2024 yilda Xitoyda 9,5 million chaqaloq tug‘ilgan, bu esa 2017 yilga nisbatan deyarli ikki barobar kamayishni anglatadi. Hukumat tug‘ilish darajasining pasayishiga qarshi kurashish uchun “ona kapitali”ga o‘xshash yangi dastur ishlab chiqmoqda.
Iqtisodchi Zichun Xuaning fikricha, bu yordamlar qisqa muddatda tug‘ilish yoki ichki bozor iste’molida sezilarli o‘zgarishlarga olib kelmasligi mumkin. Biroq, bu tashabbus aholiga bevosita moliyaviy yordam ko‘rsatishda yangi davr boshlanishini bildiradi va davlat budjetidan ajratiladigan transfertlar hajmini oshirishga imkon yaratadi.
Xitoyda 1979 yildan 2015 yilgacha “bir oila – bir bola” siyosati amal qilgan. Ayniqsa, qishloq joylarda ikki farzandli oilalar ijtimoiy imtiyozlardan mahrum bo‘lgan.
Hozir esa hukumat ko‘p farzandli oilalarni qo‘llab-quvvatlashga katta e’tibor qaratmoqda. Ushbu chora-tadbirlar demografik inqirozni oldini olish va mamlakatning kelajakdagi mehnat resurslarini ta’minlashga qaratilgan.

В Китае детям до 3 лет дают деньги
Правительство Китая ввело новую финансовую программу помощи с целью увеличения численности населения из-за снижения рождаемости. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно информации ведущего государственного информационного агентства "Синьхуа", семьи с детьми до 3 лет будут получать ежегодно 3600 юаней, что составляет примерно 500 долларов США. Эта помощь предназначена для детей, рожденных в 2022–2024 годах, и ожидается, что она охватит до 20 миллионов семей.
По официальным данным, в 2024 году в Китае родилось 9,5 миллиона младенцев, что почти вдвое меньше по сравнению с 2017 годом. Правительство разрабатывает новую программу, аналогичную "материнскому капиталу", чтобы бороться с падением уровня рождаемости.
По мнению экономиста Цзичуна Хуана, эта помощь может не привести к значительным изменениям в рождаемости или потреблении на внутреннем рынке в краткосрочной перспективе. Однако эта инициатива знаменует собой начало новой эры в предоставлении прямой финансовой помощи населению и создает возможности для увеличения объема трансфертов из государственного бюджета.
В Китае с 1979 по 2015 год действовала политика "одна семья – один ребенок". Особенно в сельских районах семьи с двумя детьми были лишены социальных льгот.
Теперь правительство уделяет большое внимание поддержке многодетных семей. Эти меры направлены на предотвращение демографического кризиса и обеспечение будущих трудовых ресурсов страны.