Rossiya va AQSH ziddiyati yangi bosqichga ko‘tarildi
Jahon siyosatida Rossiya va Amerika Qo‘shma Shtatlari o‘rtasidagi ziddiyatlar yana kuchaymoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Kreml matbuot kotibi Dmitriy Peskov so‘nggi bayonotida Rossiya iqtisodiyoti urush va sanksiyalar sharoitida mustahkam immunitetga ega bo‘lganini ta’kidladi. U mamlakat iqtisodiyoti uzoq yillar davomida turli cheklovlar va bosimlarga dosh berib kelayotganini bildirgan.
Peskov AQSH prezidenti Donald Trampning Rossiyaga nisbatan yangi ultimatumiga ham munosabat bildirdi. Tramp Rossiyadan o‘n kun ichida jang harakatlarini to‘xtatishni talab qilgan, aks holda Rossiya nefti va gazini sotib oluvchi davlatlarga 100 foizlik boj va boshqa qat’iy choralar qo‘llanishini ma’lum qilgan edi.
Kreml rasmiy vakili bu bayonotlarni ma’lumot sifatida qabul qilishini, Tramp va boshqa xalqaro yetakchilarning so‘zlarini diqqat bilan kuzatishni davom ettirishini qayd etdi. Unga ko‘ra, Rossiya iqtisodiyoti bunday vaziyatlarga odatlangan va tegishli immunitetga ega.
Federatsiya Kengashi raisi Valentina Matviyenko Shveysariyada bo‘lib o‘tgan rasmiy uchrashuvda Trampning talablariga izoh berdi. Uning fikricha, haqiqatan ham tinchlik muzokaralaridan voz kechayotgan tomon Ukraina bo‘lib, ultimatumlar aynan Kiyevga qaratilishi kerak.
Rossiya Tashqi ishlar vazirligi ham o‘z pozitsiyasini bildirib, tahdidlar munosabatlarni yaxshilashga ijobiy ta’sir ko‘rsatmasligini ta’kidladi. Tramp o‘z nutqida yangi sanksiyalar Rossiyaga ta’sir qilishi aniq emasligini tan oldi, ammo Putin urushni davom ettirishga intilayotganini qayd etdi.
AQSH Davlat departamenti matbuot kotibi Temmi Bryus esa, Trampning ultimatumiga jiddiy munosabatda bo‘lish zarurligini va prezidentning sabr-toqatini noto‘g‘ri baholash mumkin emasligini ta’kidladi. Bugungi voqealar ikki davlat o‘rtasidagi ziddiyatni yanada kuchaytirdi.
Ekspertlar bunday tortishuvlarning mintaqaviy xavfsizlik, iqtisodiy barqarorlik va geosiyosiy muvozanatga ta’sirini diqqat bilan kuzatmoqda. Jamoatchilik esa Rossiya va AQSH o‘rtasidagi ziddiyatlarning qanday yakun topishini va xalqaro munosabatlarga qanday ta’sir ko‘rsatishini katta qiziqish bilan kuzatmoqda.

Россия и США конфликт вышел на новый уровень
В мировой политике конфликты между Россией и Соединенными Штатами Америки вновь усиливаются. Об этом сообщает Zamin.uz.
Пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков в последнем заявлении отметил, что российская экономика обладает прочным иммунитетом в условиях войны и санкций. Он заявил, что экономика страны на протяжении многих лет выдерживает различные ограничения и давление.
Песков также прокомментировал новый ультиматум президента США Дональда Трампа в отношении России. Трамп потребовал от России прекратить боевые действия в течение десяти дней, в противном случае будут применены 100% пошлины и другие жесткие меры к государствам, покупающим российскую нефть и газ.
Официальный представитель Кремля отметил, что эти заявления следует воспринимать как информацию, и он продолжит внимательно следить за словами Трампа и других международных лидеров. По его словам, российская экономика привыкла к таким ситуациям и обладает соответствующим иммунитетом.
Председатель Совета Федерации Валентина Матвиенко на официальной встрече в Швейцарии прокомментировала требования Трампа. По ее мнению, действительно стороной, отказывающейся от мирных переговоров, является Украина, и ультиматумы должны быть направлены именно на Киев.
Министерство иностранных дел России также заявило о своей позиции, подчеркнув, что угрозы не окажут положительного влияния на улучшение отношений. Трамп в своем выступлении признал, что новые санкции могут не оказать влияния на Россию, однако отметил, что Путин стремится продолжать войну.
Пресс-секретарь Госдепартамента США Темми Брайс подчеркнула необходимость серьезного отношения к ультиматуму Трампа и отметила, что нельзя недооценивать терпение президента. Сегодняшние события еще больше усилили конфликт между двумя государствами.
Эксперты внимательно следят за влиянием таких споров на региональную безопасность, экономическую стабильность и геополитический баланс. Общественность с большим интересом наблюдает за тем, как разрешатся конфликты между Россией и США и как это повлияет на международные отношения.