Tramp Kanada bilan savdo urushini kuchaytirdi
AQSH Prezidenti Donald Tramp Kanadaga qarshi savdo urushini kuchaytirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U 1-avgustga belgilangan boj bitimiga erishish juda qiyinligini ma’lum qildi. Bu qarorning asosiy sababi Kanada hukumati Falastin davlatini tan olganidir.
Agar tomonlar belgilangan muddatgacha kelishuvga erisha olmasa, AQSH Kanadadan keladigan mahsulotlarga 35 foizlik boj soladi. Ushbu boj AQSH-Meksika-Kanada savdo kelishuviga kirmaydigan barcha mahsulotlarga taalluqli bo‘ladi.
Tramp o‘z fikrini ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida bildirdi va Kanada Falastinni tan olgani savdo bitimini tuzishni qiyinlashtirayotganini ta’kidladi. Kanada AQSH uchun muhim savdo hamkori hisoblanadi.
2024-yilda AQSH Kanadaga 349,4 milliard dollarlik mahsulot eksport qilgan, Kanada esa AQSHga 412,7 milliard dollarlik mahsulot yetkazgan. Shuningdek, Kanada AQSHning eng yirik po‘lat va alyuminiy yetkazib beruvchisidir.
Iyul oyida Kanada AQSH texnologik kompaniyalariga solinadigan raqamli xizmatlar solig‘ini bekor qilgan. Tramp buni ochiq hujum deb baholab, muzokaralarni to‘xtatgan edi.
30-iyul kuni Kanada rasmiy ravishda Falastin davlatini tan olishini e’lon qildi va BMTning sentabr oyidagi yig‘ilishida bu qarorni tasdiqlashini ma’lum qildi. Kanada G‘azodagi ocharchilik va gumanitar inqirozga e’tibor qaratmoqda.

Трамп усилил торговую войну с Канадой
Он сообщил, что достичь соглашения по тарифному соглашению, назначенному на 1 августа, очень сложно. Основная причина этого решения заключается в том, что правительство Канады признало государство Палестина.
Если стороны не смогут достичь соглашения до установленного срока, США введут 35-процентные тарифы на товары, поступающие из Канады. Этот тариф будет применяться ко всем товарам, не входящим в соглашение о свободной торговле США-Мексика-Канада.
Трамп выразил свое мнение на своей странице в социальной сети и отметил, что признание Палестины Канадой усложняет заключение торгового соглашения. Канада является важным торговым партнером для США.
В 2024 году США экспортировали в Канаду товары на сумму 349,4 миллиарда долларов, а Канада поставила в США товары на сумму 412,7 миллиарда долларов. Кроме того, Канада является крупнейшим поставщиком стали и алюминия для США.
В июле Канада отменил налог на цифровые услуги, который налагался на технологические компании США. Трамп охарактеризовал это как открытое нападение и приостановил переговоры.
30 июля Канада официально объявила о признании государства Палестина и сообщила, что подтвердит это решение на заседании ООН в сентябре. Канада обращает внимание на голод и гуманитарный кризис в Газе.