Avstriyada bankomat portlatgan guruh qo‘lga olindi
Avstriyaning jinoyat ishlari bo‘yicha maxsus politsiyasi mamlakat hududida bankomatlarni portlatish orqali yirik talonchiliklarda gumon qilingan jinoyatchilar guruhiga qarshi keng qamrovli operatsiya o‘tkazdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, joriy yil boshidan beri faoliyat yuritgan ushbu jinoiy tuzilmaga aloqador 14 nafar shaxs ushlangan. Qo‘lga olinganlar asosan Marokashdan kelgan, ammo Niderlandiya fuqaroligiga ega bo‘lgan shaxslar ekani ma’lum qilindi.
Avstriya rasmiylarining bayonotida aytilishicha, 2025 yil boshidan buyon mamlakatda jami 26 ta bankomat bomba yordamida portlatilgan. Bu jinoyatlar ko‘pincha tungi vaqtlarda, odamlar kam harakatlanadigan paytlarda sodir etilgan.
Avstriya va Niderlandiya politsiyalari ikki mamlakatda jami 12 ta joyda maxsus tintuv ishlarini amalga oshirdi. Reydlar natijasida katta miqdorda jinoyatga aloqador dalillar topildi.
Xususan, 16 ta skuter, 50 dan ortiq mobil aloqa qurilmalari, taxminan 400-500 gramm portlovchi kimyoviy moddalar, turli giyohvand vositalar va 39 ming yevro naqd pul musodara qilindi. Jinoyatchilarning harakat uslubi bir xilda: odatda, tunda soxta davlat raqamli yoki o‘g‘irlangan avtomobilda kelib, bankomatni portlatib, ichki mexanizmni yo‘q qiladilar va pul qutilarini olib qochadilar.
Bunday jinoyatlar nafaqat Avstriyada, balki Germaniyada ham ko‘paymoqda. Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, Germaniyada 2022 yilda 442 ta, 2023 yilda esa 367 ta bankomat shunday usulda portlatilgan.
Bu holatlar ortidan Germaniya Ichki ishlar vazirligi 2023 yilda bankomatlarga portlovchi moddalar qo‘llash orqali amalga oshiriladigan o‘g‘irliklarga qarshi javobgarlikni kuchaytirish bo‘yicha chora-tadbirlarni ilgari surdi. Hozirda Avstriyada ushbu jinoyat ishi bo‘yicha umumiy 33 nafar shaxsga nisbatan tergov ishlari davom etmoqda.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar surishtiruv ishlarini davom ettirmoqda va ehtimol, qo‘shimcha gumondorlar ham ushlanishi mumkinligi aytilmoqda. Shu tahdidli holatlar fonida Yevropaning bir qancha mamlakatlarida bankomat xavfsizligini ta’minlash uchun yangi texnologiyalar joriy etish masalasi ham muhokama qilinmoqda.

В Австрии задержана группа, взорвавшая банкомат
Специальная полиция Австрии провела масштабную операцию против группы преступников, подозреваемых в крупных грабежах через взрыв банкоматов на территории страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно официальным данным, с начала текущего года было задержано 14 человек, связанных с этой преступной группировкой. Задержанные в основном прибыли из Марокко, однако сообщается, что некоторые из них имеют гражданство Нидерландов.
В заявлении австрийских официальных лиц говорится, что с начала 2025 года в стране было взорвано в общей сложности 26 банкоматов с помощью взрывчатых веществ. Эти преступления чаще всего совершались в ночное время, когда людей было мало.
Полиции Австрии и Нидерландов провели специальные обыски в 12 местах в двух странах. В результате рейдов было найдено большое количество улик, связанных с преступлением.
В частности, было изъято 16 скутеров, более 50 мобильных телефонов, примерно 400-500 граммов взрывчатых химических веществ, различные наркотические средства и 39 тысяч евро наличными. Стиль действий преступников одинаков: обычно они приезжают ночью на поддельном государственном номере или угнанном автомобиле, взрывают банкомат, уничтожают внутренний механизм и уносят деньги.
Подобные преступления растут не только в Австрии, но и в Германии. Согласно статистическим данным, в Германии в 2022 году было взорвано 442 банкомата, а в 2023 году — 367.
В связи с этими случаями Министерство внутренних дел Германии в 2023 году предложило меры по ужесточению ответственности за кражи, совершаемые с использованием взрывчатых веществ в банкоматах. В настоящее время в Австрии продолжается расследование в отношении 33 человек по этому уголовному делу.
Правоохранительные органы продолжают следственные действия, и сообщается, что могут быть задержаны дополнительные подозреваемые. На фоне этих угрожающих случаев также обсуждается вопрос внедрения новых технологий для обеспечения безопасности банкоматов в ряде европейских стран.
Эксперты подчеркивают необходимость усиления межгосударственного сотрудничества для предотвращения таких преступлений.