Kelgusi besh yil ichida Polsha armiyasi o‘zining harbiy quvvatini sezilarli darajada oshirishni rejalashtirmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Varshava hukumati bu borada aniq va mustahkam qadamlar tashlamoqda. Asosiy e’tibor yangi tanklar xarid qilishga qaratilgan bo‘lib, bu mamlakat mudofaa salohiyatini mustahkamlashga xizmat qiladi.
Ma’lum qilinishicha, Polsha hukumati Janubiy Koreya bilan jami 6,7 milliard dollar qiymatida shartnoma imzolagan. Ushbu kelishuv doirasida Polshaga zamonaviy, yuqori texnologiyali 180 dona K2 turkumidagi tank yetkazib beriladi.
Shundan 61 tasi to‘g‘ridan-to‘g‘ri Polsha hududida yig‘iladi. Bu nafaqat milliy sanoatning rivojlanishiga turtki beradi, balki mahalliy mutaxassislar uchun yangi ish o‘rinlarini yaratadi.
Polsha Mudofaa vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu keng ko‘lamli modernizatsiya natijasida 2030 yilga kelib mamlakat armiyasidagi tanklar soni taxminan 1100 taga yetadi. Bu ko‘rsatkich Germaniya, Fransiya, Buyuk Britaniya va Italiyaning umumiy tank salohiyatidan ham yuqori bo‘ladi.
Agar loyiha o‘z vaqtida va to‘liq amalga oshsa, Polsha nafaqat Sharqiy Yevropada, balki butun Yevropa qit’asida eng yirik tank parklaridan biriga ega davlatga aylanadi. Bu esa NATO uchun strategik jihatdan muhim ahamiyat kasb etadi.
Hozirgi vaqtda Polsha harbiy siyosatda faol harakat qilmoqda. Mamlakat xavfsizligini mustahkamlash va mintaqaviy tahdidlarga tayyor turish maqsadida xorijiy hamkorlar bilan harbiy sohada hamkorlikni kengaytirmoqda.
Polshaning ushbu harakati Yevropa mudofaa muvozanatida yangi yo‘nalishlarni belgilashga xizmat qilishi mumkin. Yaqin yillarda bu o‘zgarishlarning mintaqa va Yevropa xavfsizligiga ta’siri qanday bo‘lishini vaqt ko‘rsatadi.
Ammo aniq bir narsa bor — Varshava o‘z maqsadlariga qat’iyat bilan erishish uchun jiddiy harakat qilmoqda.

Польша за пять лет приобретет 180 танков
В течение следующих пяти лет польская армия планирует значительно увеличить свои военные возможности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Правительство Варшавы предпринимает четкие и решительные шаги в этом направлении. Основное внимание уделяется закупке новых танков, что будет способствовать укреплению оборонного потенциала страны.
Сообщается, что правительство Польши подписало контракт с Южной Кореей на общую сумму 6,7 миллиарда долларов. В рамках этого соглашения Польше будут поставлены современные, высокотехнологичные 180 танков типа K2.
Из них 61 будет собираться непосредственно на территории Польши. Это не только даст толчок развитию национальной промышленности, но и создаст новые рабочие места для местных специалистов.
По данным Министерства обороны Польши, в результате этой масштабной модернизации к 2030 году количество танков в армии страны достигнет примерно 1100. Этот показатель будет выше, чем общий танковый потенциал Германии, Франции, Великобритании и Италии.
Если проект будет реализован вовремя и в полном объеме, Польша станет государством с одним из крупнейших танковых парков не только в Восточной Европе, но и на всем континенте. Это будет иметь стратегическое значение для НАТО.
В настоящее время Польша активно действует в военной политике. С целью укрепления безопасности страны и готовности к региональным угрозам она расширяет сотрудничество в военной сфере с зарубежными партнерами.
Эти действия Польши могут способствовать определению новых направлений в европейском оборонном балансе. В ближайшие годы время покажет, как эти изменения повлияют на безопасность региона и Европы.