Yaqin Sharqdagi xavfsizlik va geosiyosiy muvozanat yangi bosqichga ko‘tarilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Turkiya va Suriya o‘rtasidagi muzokaralar natijasida Anqara Suriyada uchta harbiy baza tashkil etish bo‘yicha kelishuvga yaqinlashmoqda. Ushbu kelishuv mintaqada siyosiy va harbiy sohada katta ahamiyat kasb etmoqda.
Manbalarning ma’lumotlariga ko‘ra, yangi kelishuv doirasida turk harbiy instruktorlari suriyalik harbiylarga zamonaviy bilim va amaliy ko‘nikmalarni o‘rgatish, maslahat berish hamda Suriya armiyasini isloh qilishda yaqindan yordam ko‘rsatishi ko‘zda tutilgan. Shuningdek, ikki davlat o‘rtasida havo hujumidan mudofaa tizimi, uchuvchisiz havo apparatlari va harbiy texnologiyalar sohasida ham hamkorlik qilish imkoniyatlari muhokama qilinmoqda.
Aydinlik nashrining ta’kidlashicha, ushbu kelishuv mintaqaviy vaziyatga sezilarli ta’sir ko‘rsatadi. Turk harbiylarining soni oshishi Isroil va bir qator arab davlatlarida xavotir va muhokamalarga sabab bo‘lmoqda.
Ular bu o‘zgarishni mintaqadagi kuchlar muvozanati uchun yangi xavf va sinov sifatida baholamoqda. Suriyadagi yangi turk harbiy bazalari Anqara va Damashq o‘rtasidagi do‘stona hamkorlikni ko‘rsatib bersa-da, bu mintaqaviy raqobat va siyosiy dinamikada keskinlikni oshirish xavfini ham yuzaga keltirmoqda.

Турция открывает три военные базы в Сирии
Безопасность и геополитический баланс на Ближнем Востоке переходят на новый уровень. Об этом сообщает Zamin.uz.
В результате переговоров между Турцией и Сирией Анкара приближается к соглашению о создании трех военных баз в Сирии. Это соглашение имеет большое значение в политической и военной сфере региона.
Согласно данным источников, в рамках нового соглашения турецкие военные инструкторы будут обучать сирийских военных современным знаниям и практическим навыкам, предоставлять консультации и оказывать помощь в реформировании сирийской армии. Также обсуждаются возможности сотрудничества между двумя странами в области систем противовоздушной обороны, беспилотных летательных аппаратов и военных технологий.
По словам издания Aydinlik, это соглашение окажет значительное влияние на региональную ситуацию. Увеличение числа турецких военных вызывает беспокойство и обсуждения в Израиле и ряде арабских государств.
Они оценивают это изменение как новую угрозу и испытание для баланса сил в регионе. Новые турецкие военные базы в Сирии, хотя и демонстрируют дружеское сотрудничество между Анкарой и Дамаском, также создают риск увеличения напряженности в региональной конкуренции и политической динамике.