Britaniya hukumati London markazida qurilishi rejalashtirilgan yangi Xitoy elchixonasining ayrim rejalarining yashirilganligi sabablarini aniqlash maqsadida Xitoy tomonidan izoh so‘radi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Uy-joy va jamoat ishlari vaziri hamda Bosh vazir o‘rinbosari Anjela Reyner Xitoy hukumatiga rasmiy maktub yo‘llab, 20-avgustga qadar javob berishni talab qildi. Xitoy hukumati 2018-yilda sobiq Royal Mint Court hududini 255 million funtga sotib olgan.
Agar loyiha tasdiqlansa, bu Yevropadagi eng yirik Xitoy elchixonasi bo‘lib, unda madaniyat markazi va 200 nafar xodim uchun turar joylar tashkil etilishi ko‘zda tutilgan. Biroq, ba’zi rasmiy chizmalar qoralangan va maxfiy xonalar haqida ma’lumot berilmagan.
Yangi elchixona Londonning moliyaviy markaziga yaqin joyda joylashgani sababli josuslik va xavfsizlik masalalarida jiddiy xavotirlar paydo bo‘lmoqda. Mahalliy aholi elchixona qurilishi norozilik namoyishlari va tartibsizliklarga olib kelishi mumkinligidan xavotirda.
Shuningdek, inson huquqlari faollari, xususan Gonkong, Tibet va Shinjon vakillari ushbu bino siyosiy bosim va ta’qib vositasi sifatida ishlatilishi mumkinligini bildirgan. Xitoy elchixonasi esa bu bino ikki davlat o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qilishini ta’kidlamoqda.

В проекте посольства Китая есть конфиденциальная информация
Британское правительство запросило комментарий от Китая по поводу скрытия некоторых планов нового китайского посольства, строительство которого запланировано в центре Лондона. Об этом сообщает Zamin.uz.
Министр жилищного строительства и общественных работ, а также заместитель премьер-министра Анджела Рейнер направила официальное письмо китайскому правительству с требованием ответить до 20 августа. Китайское правительство приобрело территорию бывшего Royal Mint Court за 255 миллионов фунтов в 2018 году.
Если проект будет утвержден, это станет крупнейшим китайским посольством в Европе, в котором предусмотрено создание культурного центра и жилых помещений для 200 сотрудников. Однако некоторые официальные чертежи были зачернены, и информация о секретных помещениях не была предоставлена.
Поскольку новое посольство расположено близко к финансовому центру Лондона, возникают серьезные опасения по поводу шпионажа и безопасности. Местные жители обеспокоены тем, что строительство посольства может привести к протестам и беспорядкам.
Кроме того, активисты по правам человека, в частности представители Гонконга, Тибета и Синьцзяна, заявили, что это здание может быть использовано как средство политического давления и преследования. Однако китайское посольство подчеркивает, что это здание будет способствовать укреплению дружбы и сотрудничества между двумя странами.
В настоящее время окончательное решение ожидается до 9 сентября. Британское правительство также заявило, что если в планы будут внесены некоторые изменения, существует вероятность одобрения проекта.