Putin va AQSH vakili urushni to‘xtatishni muhokama qildi
Ukrainadagi harbiy mojaro sababli xalqaro siyosat maydonida yangi voqealar yuz bermoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Joriy haftada Moskvada Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan AQSH prezidentining maxsus vakili Stiv Uitkoff o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Ushbu uchrashuvdan so‘ng Amerika rahbariyati Rossiyaning urushni to‘xtatish bo‘yicha qo‘yayotgan talablarini yaxshiroq anglashi ma’lum qilindi.
AQSH Davlat departamenti rahbari Marko Rubio ta’kidlaganidek, muzokaralar natijasida Vashingtonda birinchi marta Rossiyaning urushni yakunlash uchun qo‘ygan aniq talablarini tushunish imkoniyati paydo bo‘ldi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu ma’lumotlar urushni to‘xtatish shartlarini yanada ravshanlashtirdi.
Muhokamalar davomida Moskva o‘zining asosiy pozitsiyasini bildirgan bo‘lib, unda Ukrainada o‘t ochishni to‘xtatish shartnomasida hududiy masalalar, ya’ni ayrim hududlarning maqomini hal etish muhim ekanligi qayd etildi. Rossiya tarafidan barcha kelishuvlarda hududiy muammolar asosiy o‘rinda turishi lozimligi ta’kidlandi.
Uchrashuvdan so‘ng AP va dpa agentliklari manbalariga tayanib, sobiq AQSH prezidenti Donald Trampning Vladimir Putin bilan to‘g‘ridan to‘g‘ri uchrashib, Ukrainadagi urushni tugatish yo‘llarini muhokama qilish niyatida ekanligi haqida xabar berdi. Ushbu uchrashuv 11 avgustdan keyingi birinchi kunlarda bo‘lib o‘tishi mumkinligi aytilmoqda.
Marko Rubio bu xabarlarga izoh berar ekan, Tramp va Putinning aniq uchrashuv sanasi hozircha noma’lum ekanligini bildirdi. Uchrashuvning amalga oshishi muzokaralar jarayonidagi kelishuvlarga bog‘liq ekanligi ta’kidlandi.
Shuningdek, bunday darajadagi uchrashuv xavfsizligini ta’minlash uchun ko‘p ishlar qilinishi zarurligi qayd etildi. Hozirda Donald Trampning rejasida Putin bilan telefon orqali suhbat tashkil etish yo‘qligi ma’lum qilindi.
Muzokaralar jarayoni va xavfsizlik masalalari hali ham muhim mavzular sifatida qolmoqda. Yangi siyosiy voqealar va muzokaralar rivoji xalqaro ekspertlar va Ukrainadagi vaziyatdan xavotirda bo‘lgan jamoatchilik tomonidan diqqat bilan kuzatilmoqda.
Bu jarayonning qanday kechishi va yangi qarorlar qanday qabul qilinishi kelajakdagi siyosiy ahvolni belgilaydi.

Путин и представитель США обсудили прекращение войны
Из-за военного конфликта в Украине в международной политике происходят новые события. Об этом сообщает Zamin.uz.
На текущей неделе в Москве состоялась встреча между президентом России Владимиром Путиным и специальным представителем президента США Стивом Уиткоффом. После этой встречи стало известно, что администрация Америки лучше понимает требования России о прекращении войны.
Как отметил глава Государственного департамента США Марко Рубио, в результате переговоров в Вашингтоне появилась возможность впервые понять конкретные требования России о завершении войны. По его словам, эта информация прояснила условия для прекращения войны.
В ходе переговоров Москва заявила о своей основной позиции, в которой было отмечено, что в соглашении о прекращении огня в Украине важны территориальные вопросы, то есть определение статуса некоторых территорий. С российской стороны было подчеркнуто, что территориальные проблемы должны занимать центральное место во всех соглашениях.
После встречи агентства AP и dpa, ссылаясь на источники, сообщили, что бывший президент США Дональд Трамп намерен провести прямую встречу с Владимиром Путиным для обсуждения путей завершения войны в Украине. Указывается, что эта встреча может состояться в первые дни после 11 августа.
Комментируя эти сообщения, Марко Рубио заявил, что точная дата встречи Трампа и Путина пока неизвестна. Подчеркнуто, что осуществление встречи зависит от соглашений в процессе переговоров.
Также было отмечено, что для обеспечения безопасности такой встречи необходимо проделать много работы. В настоящее время стало известно, что в планах Дональда Трампа нет организации телефонного разговора с Путиным.
Процесс переговоров и вопросы безопасности по-прежнему остаются важными темами. Новые политические события и развитие переговоров внимательно отслеживаются международными экспертами и общественностью, обеспокоенной ситуацией в Украине.
То, как будет развиваться этот процесс и какие новые решения будут приняты, определит политическую ситуацию в будущем