Lukashenko: Rossiya va Ukraina havo sulhi mumkinligi yuqori
Belarus prezidenti Aleksandr Lukashenko Rossiya va Ukraina o‘rtasida havoda o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha kelishuv imkoniyati yuqori ekanini ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U bu haqda Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali suhbatdan so‘ng gapirdi. Lukashenkoning ta’kidlashicha, Moskva bunday tashabbusga qarshi emas, ammo havo sulhi faqat Kiyev ham o‘zaro kelishuv yo‘lida aniq qadamlar qo‘ygandagina amalga oshirilishi mumkin.
Rossiyalik siyosatshunos Sergey Markov ham bu masalaga o‘z fikrini bildirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, agar Kiyev yarim yo‘lda uchrashib, havo hujumlarini to‘xtatsa va bu rejimni qo‘llab-quvvatlasa, sulh ikki davlat va mintaqadagi tinchlik uchun foydali bo‘ladi.
Shuningdek, Lukashenko Minskda AQSh prezidenti Donald Tramp va Rossiya prezidenti Putinning bevosita uchrashuvini tashkil etish taklifini ilgari surdi. Markov Telegram-kanalida Lukashenkoning bayonotlaridan maxsus harbiy operatsiyaning tugash vaqtiga doir xulosa chiqarish mumkinligini aytdi.
Taklif qilingan sulh rejasi quyidagicha: havoda sulh deyarli darhol e’lon qilinadi va to‘liq o‘t ochishni to‘xtatish 50 kun ichida amalga oshiriladi. Ushbu muddatda tomonlar havo sulhining qanday amalga oshishini kuzatadi va umumiy sulh shartlarini belgilaydi.
Siyosatshunos fikricha, Lukashenko bu reja haqida gapirgani bejiz emas, chunki 1 oktyabrdan o‘t ochish to‘xtatilishi kutilmoqda. Ba’zi tahlilchilar va ommaviy axborot vositalari bunday kelishuv nafaqat siyosiy, balki iqtisodiy jihatdan ham foydali bo‘lishini ta’kidlamoqda.
Masalan, “Bolshoy Transfer” Telegram kanali mualliflari bu masalada tinchlikdan tashqari moliyaviy omillar ham muhim rol o‘ynayotganini bildiradi. Ularning fikricha, neftni qayta ishlash zavodlariga qilingan hujumlar to‘liq bartaraf etilganiga qaramay, ichki yoqilg‘i bozorida barqarorlik hali to‘liq tiklanmagan.
Bu esa hozirgi sharoitda ustuvor vazifalardan biri hisoblanadi. Shuningdek, Sochi shahriga qilingan hujumlar uning kurort sifatidagi obro‘siga zarar yetkazib, mavsum davomida katta moliyaviy yo‘qotishlarga olib kelishi mumkin.
Xulosa qilib aytganda, agar havo sulhi amalga oshsa, bu qurolli to‘qnashuvlarni kamaytirish bilan birga iqtisodiy barqarorlik va turizm sohasida ham ijobiy o‘zgarishlarga sabab bo‘ladi. Shu bois, kelishuvga erishish imkoniyati katta ahamiyatga ega hisoblanadi.

Лукашенко: возможность воздушного перемирия между Россией и Украиной высока
Президент Беларуси Александр Лукашенко сообщил, что возможность достижения соглашения о прекращении огня в воздухе между Россией и Украиной высока. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он сказал это после телефонного разговора с президентом России Владимиром Путиным. Лукашенко отметил, что Москва не против такой инициативы, однако воздушное перемирие может быть реализовано только в том случае, если Киев также сделает конкретные шаги к взаимному соглашению.
Российский политолог Сергей Марков также высказал свое мнение по этому вопросу. По его словам, если Киев встретится на полпути, прекратит воздушные атаки и поддержит этот режим, мир будет полезен для двух государств и для мира в регионе.
Кроме того, Лукашенко предложил организовать прямую встречу президента США Дональда Трампа и президента России Путина в Минске. Марков в своем Telegram-канале отметил, что из заявлений Лукашенко можно сделать вывод о времени окончания специальной военной операции.
Предложенный план мира выглядит следующим образом: воздушное перемирие будет объявлено практически немедленно, а полное прекращение огня будет осуществлено в течение 50 дней. В течение этого срока стороны будут наблюдать за тем, как будет реализовано воздушное перемирие, и определят общие условия мира.
По мнению политолога, Лукашенко не зря говорит об этом плане, так как ожидается прекращение огня с 1 октября. Некоторые аналитики и средства массовой информации подчеркивают, что такое соглашение будет полезно не только с политической, но и с экономической точки зрения.
Например, авторы Telegram-канала "Большой Трансфер" отмечают, что помимо мира в этом вопросе важную роль играют финансовые факторы. По их мнению, несмотря на то, что атаки на нефтеперерабатывающие заводы были полностью устранены, стабильность на внутреннем топливном рынке еще не восстановлена.
Это является одной из приоритетных задач в текущих условиях. Также атаки на город Сочи могут нанести ущерб его репутации как курорта и привести к большим финансовым потерям в течение сезона.
В заключение, если воздушное перемирие будет реализовано, это приведет не только к снижению вооруженных столкновений, но и к положительным изменениям в экономической стабильности и сфере туризма. Поэтому возможность достижения соглашения имеет большое значение.