Falastin davlat maqomini olish arafasida Siyosiy maydonda muhim voqealar yuz berayotgan bir paytda, Falastin milliy ma’muriyati o‘z kelajagi uchun yangi tarixiy sahifani ochishga tayyorlanmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Sentyabr oyida Nyu-York shahrida bo‘lib o‘tadigan BMT Bosh assambleyasining navbatdagi yig‘ilishida Falastin muxtoriyati rasman davlat maqomini olish imkoniyati muhokama qilinmoqda. Bu haqda Al Araby Al Jadeed nashri o‘z manbasiga tayanib ma’lum qildi.
Manbaning aytishicha, Falastin rahbariyati bu muhim qarorni prezident Mahmud Abbosning shaxsan BMT minbaridan e’lon qilish variantini ko‘rib chiqmoqda. Agar bu qaror qabul qilinsa, mintaqa va xalqaro siyosatda yangi jarayonlar boshlanishi kutilmoqda.
Shuningdek, rasmiy qaror oldidan Abbos konstitutsiyaviy bayonot berishi rejalashtirilgan. Unda davlatning asosiy qonunchilik poydevori, chegaralari va boshqaruv tizimi aniq belgilanishi kutilmoqda.
Falastin milliy kengashi saylovlarining aniq sanasi ham e’lon qilinishi lozim. Manba ta’kidicha, konstitutsiyaviy bayonot prezident tomonidan imzolanib, davlat chegaralari va qonuniy asoslari rasmiylashtiriladi.
Falastinni to‘liq davlat maqomiga o‘tkazish g‘oyasi ilk bor 2015 yilda ko‘rib chiqilgan, ammo o‘shanda prezident tomonidan izohsiz qoldirilgan va jarayon to‘xtatilgan edi. Yaqinda esa xalqaro maydonda Falastinni tan olish tashabbuslari yana faollashdi.
Iyul oyining oxirida 15 mamlakat tashqi ishlar vazirlari bu tashabbusni qo‘llab-quvvatlashini bildirdi. Ushbu davlatlar orasida Avstraliya, Andorra, Irlandiya, Islandiya, Ispaniya, Kanada, Luksemburg, Malta, Yangi Zelandiya, Norvegiya, Portugaliya, San-Marino, Sloveniya, Finlyandiya va Fransiya bor.
Agar sentyabr oyida BMTda mazkur bayonot e’lon qilinsa, Falastinning xalqaro nufuzi sezilarli darajada oshadi va mintaqaviy geosiyosiy muhitda yangi sahifa ochiladi. Bu esa uzoq yillik tortishuvlar va muzokaralarga yangi turtki bo‘lishi mumkin.

Государство Палестина близко к получению статуса государства
Фаластин государственный статус на грани получения На политической арене происходят важные события, и Национальная администрация Палестины готовится открыть новую историческую страницу для своего будущего. Об этом сообщает Zamin.uz.
На следующем заседании Генеральной Ассамблеи ООН, которое пройдет в Нью-Йорке в сентябре, будет обсуждаться возможность официального получения Палестиной статуса государства. Об этом сообщило издание Al Araby Al Jadeed, ссылаясь на свои источники.
По словам источника, палестинское руководство рассматривает вариант личного объявления этого важного решения президентом Махмудом Аббасом с трибуны ООН. Если это решение будет принято, ожидаются новые процессы в региональной и международной политике.
Также перед официальным решением планируется, что Аббас сделает конституционное заявление. В нем будут четко определены основные законодательные основы государства, его границы и система управления.
Также должна быть объявлена точная дата выборов Национального совета Палестины. Источник подчеркивает, что конституционное заявление будет подписано президентом, и будут официально оформлены государственные границы и правовые основы.
Идея о переводе Палестины в статус полного государства была рассмотрена впервые в 2015 году, но тогда президент оставил это без комментариев, и процесс был приостановлен. В последнее время инициативы по признанию Палестины на международной арене снова активизировались.
В конце июля 15 министров иностранных дел стран поддержали эту инициативу. Среди этих стран Австралия, Андорра, Ирландия, Исландия, Испания, Канада, Люксембург, Мальта, Новая Зеландия, Норвегия, Португалия, Сан-Марино, Словения, Финляндия и Франция.
Если в сентябре на заседании ООН будет объявлено данное заявление, международный авторитет Палестины значительно возрастет, и в региональной геополитической среде откроется новая страница. Это может стать новым толчком для многолетних споров и переговоров.