Bosh vazir Entoni Albanese bu qarorning Buyuk Britaniya, Fransiya va Kanada kabi mamlakatlarning shunga o‘xshash qadamlaridan so‘ng qabul qilinganini ma’lum qildi. Albanese fikricha, ushbu tashabbus Falastin ma’muriyatidan olingan majburiyatlar hamda ikki davlatli yechim istiqbollariga asoslangan.
Uning ta’kidlashicha, ikki davlatli yechim Yaqin Sharqda zo‘ravonlikni to‘xtatish va G‘azodagi mojaro, azob-uqubat hamda ocharchilikka barham berish uchun insoniyatning eng katta umididir. Isroil rasmiylari esa bunday tan olishni “terrorizmni mukofotlash” deb baholadi.
G‘azo sog‘liqni saqlash boshqarmasi ma’lumotlariga ko‘ra, so‘nggi kunlarda ochlik va yetarli ovqatlanmaslik sababli yana besh kishi vafot etgan. Urush boshlanganidan beri bu ko‘rsatkich 217 kishiga yetgan.
2023 yildan buyon davom etayotgan harbiy amaliyotlar natijasida esa 61 mingdan ortiq odam halok bo‘lgan. Falastin ma’muriyati davlat sifatida tan olinishi xalqning o‘z taqdirini belgilash huquqiga bo‘lgan xalqaro qo‘llab-quvvatlashning ortib borayotganidan dalolat berishini bildirdi.

Австралия планирует признать государство Палестина
Правительство Австралии в сентябре объявило о плане признания государства Палестина в рамках Генеральной Ассамблеи ООН. Об этом сообщает Zamin.uz.
Премьер-министр Энтони Албаниж сообщил, что это решение было принято после аналогичных шагов таких стран, как Великобритания, Франция и Канада. По мнению Албанижа, эта инициатива основана на обязательствах, взятых палестинской администрацией, а также на перспективах двухгосударственного решения.
Он подчеркнул, что двухгосударственное решение является величайшей надеждой человечества на прекращение насилия на Ближнем Востоке и прекращение конфликта, страданий и голода в Газе. Официальные лица Израиля оценили такое признание как "вознаграждение терроризма".
Согласно данным управления здравоохранения Газы, в последние дни от голода и недостатка питания скончались еще пять человек. С начала войны этот показатель достиг 217 человек.
В результате военных операций, продолжающихся с 2023 года, погибло более 61 тысячи человек. Признание Палестинской администрации в качестве государства свидетельствует о растущей международной поддержке права народа на самоопределение.
Премьер-министр Австралии отметил, что за последние две недели он проводил переговоры с лидерами Великобритании, Франции, Новой Зеландии и Японии. По мнению экспертов, этот шаг может усилить международное давление на мирный процесс на Ближнем Востоке.