Yevropa Ittifoqi mamlakatlari tashqi ishlar vazirlari hamda Ukraina tashqi ishlar rahbari o‘rtasida onlayn formatda muhim uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu muloqot xalqaro siyosat maydonida keng muhokama qilinayotgan voqealardan biri sifatida e’tirof etilmoqda. Uchrashuv yakunida Estoniya bosh vaziri va Yevropa siyosatida katta nufuzga ega bo‘lgan Kaya Kallas o‘z fikrini qat’iyat bilan bildirdi.
Unga ko‘ra, Rossiya to‘liq va shartsiz ravishda o‘t ochishni to‘xtatmaguncha unga nisbatan hech qanday imtiyoz yoki o‘zaro kelishuvlar muhokama qilinmasligi kerak. Kallasning bu bayonoti ayniqsa Ukraina mustaqilligi va hududiy yaxlitligi masalalaridagi murakkab vaziyatda katta siyosiy ahamiyat kasb etadi.
Estoniya bosh vaziri ta’kidlashicha, Rossiya bilan oldingi yondashuvlar samara bermagan va Putin bilan ham hech qanday natija kutilmasligi aniq. U tajovuzkor siyosatga qarshi qat’iy pozitsiyani saqlash va bosqinchilikka yo‘l qo‘ymaslik Ukraina xavfsizligi uchun eng muhim omil ekanligini qayd etdi.
Shuningdek, Kallas Ukraina suvereniteti va mustaqilligiga hozirda jiddiy tahdid mavjudligini ta’kidladi. Yevropa Ittifoqi esa bu vaziyatda befarq qolmay, Rossiyaga nisbatan yangi, qattiqroq choralar ko‘rishga tayyorlanmoqda.
Hozirda Yevropa Ittifoqi Rossiyaga qarshi 19-paket sanksiyalarni ishlab chiqish ustida ish olib bormoqda. Bundan tashqari, Yevropa Ittifoqi Ukrainaga harbiy va moliyaviy yordamni uzluksiz davom ettirish niyatida.
Bu yordam nafaqat mamlakat mudofaasini ta’minlash, balki uning iqtisodiy barqarorligini saqlashda ham muhim ahamiyatga ega hisoblanadi.

Европейский Союз готовит новые санкции против России
Министры иностранных дел стран Европейского Союза и глава МИД Украины провели важную встречу в онлайн-формате. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот диалог признается одним из событий, активно обсуждаемых на международной политической арене. По итогам встречи премьер-министр Эстонии и влиятельный политик Европы Кая Каллас выразила свое мнение с решимостью.
По ее словам, пока Россия полностью и безусловно не прекратит огонь, не должно обсуждаться никаких льгот или взаимных соглашений. Заявление Каллас имеет особое политическое значение в сложной ситуации вокруг независимости и территориальной целостности Украины.
Премьер-министр Эстонии подчеркнула, что предыдущие подходы к России не дали результатов, и с Путиным также не следует ожидать никаких результатов. Она отметила, что сохранение жесткой позиции против агрессивной политики и недопущение оккупации является самым важным фактором для безопасности Украины.
Кроме того, Каллас отметила, что в настоящее время существует серьезная угроза суверенитету и независимости Украины. Европейский Союз, в свою очередь, готовится предпринять новые, более жесткие меры против России, не оставаясь в стороне от этой ситуации.
В настоящее время Европейский Союз работает над разработкой 19-го пакета санкций против России. Кроме того, Европейский Союз намерен продолжать предоставление военной и финансовой помощи Украине.
Эта помощь имеет важное значение не только для обеспечения обороны страны, но и для сохранения ее экономической стабильности.