Tramp va Putin Alyaskada harbiy bazada uchrashadi
AQSH va Rossiya prezidentlari Donald Tramp va Vladimir Putinning 15 avgust kuni Alyaskada o‘tkazilishi rejalashtirilgan sammiti haqida yangi ma’lumotlar ma’lum bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
CNN telekanali Oq uydagi ikki yuqori lavozimli manbaga tayanib xabar berishicha, muzokaralar Ankorij shahridagi Elmendorf-Richardson harbiy bazasida bo‘lib o‘tadi. Dastlab, Oq uy Rossiya delegatsiyasini harbiy obyekt hududida qabul qilishni ma’qul ko‘rmagan.
Biroq, Alyaskadagi sayyohlik mavsumining yuqori cho‘qqisida uchrashuv uchun xavfsiz va qulay boshqa joy topish amalda qiyin bo‘lgan. Juno, Ankorij va Ferbenks shaharlari orasida variantlar ko‘rib chiqilgan va natijada faqat Ankorijda prezidentlar talablariga va xavfsizlik me’yorlariga mos keladigan Elmendorf-Richardson bazasi tanlangan.
Oq uy matbuot kotibi Kerolayn Levittning ta’kidlashicha, Tramp va Putin o‘rtasidagi muzokaralar asosiy maqsadi Ukrainadagi harbiy harakatlarni qanday to‘xtatish mumkinligini aniqlashdir. Ushbu sammit ikki davlat rahbarlari uchun strategik ahamiyatga ega bo‘lib, siyosiy tahlilchilar fikricha, u xalqaro kelishuvlar uchun yangi imkoniyatlar yaratishi mumkin.
Elmendorf-Richardson harbiy bazasida o‘tkaziladigan bu sammit nafaqat AQSH va Rossiya, balki butun dunyo siyosatiga ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda. Ushbu uchrashuvning natijalari kelgusida mintaqaviy hamda global xavfsizlikka muhim ta’sir ko‘rsatishi mumkinligi haqida mutaxassislar fikr bildirmoqda.

Трамп и Путин встретятся на военной базе на Аляске
Стали известны новые данные о саммите президентов США и России Дональда Трампа и Владимира Путина, который запланирован на 15 августа на Аляске. Об этом сообщает Zamin.uz.
Телевизионный канал CNN, ссылаясь на два высокопоставленных источника в Белом доме, сообщает, что переговоры пройдут на военной базе Эльмендорф-Ричардсон в городе Анкоридж. Изначально Белый дом не хотел принимать российскую делегацию на территории военного объекта.
Однако в условиях высокого туристического сезона на Аляске было практически невозможно найти безопасное и удобное другое место для встречи. Рассматривались варианты между городами Джуно, Анкоридж и Фэрбенкс, и в итоге была выбрана только база Эльмендорф-Ричардсон, соответствующая требованиям президентов и нормам безопасности.
Пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Левитт отметила, что основной целью переговоров между Трампом и Путиным является определение способов остановки военных действий в Украине. Этот саммит имеет стратегическое значение для двух государей и, по мнению политических аналитиков, может создать новые возможности для международных соглашений.
Этот саммит, который пройдет на военной базе Эльмендорф-Ричардсон, ожидается, что окажет влияние не только на США и Россию, но и на всю мировую политику. Эксперты высказывают мнение, что результаты этой встречи могут существенно повлиять на региональную и глобальную безопасность в будущем.