Putin va Tramp Alyaskada rasmiy hujjatsiz uchrashadi
Rossiya va Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidentlari Vladimir Putin hamda Donald Tramp o‘rtasida 16 avgust kuni Alyaskada o‘tkazilishi rejalashtirilgan tarixiy sammit yakunida rasmiy hujjat tayyorlanmaydi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Rossiya prezidenti matbuot kotibi Dmitriy Peskov jurnalistlarga ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, sammit yakunlari bo‘yicha hech qanday bitim yoki rasmiy deklaratsiya kutilmayapti.
Peskov hujjat tayyorlanmaganini va uning bo‘lishi ehtimoli juda past ekanini ta’kidladi. Shu bilan birga, Kreml rahbari Putin va Tramp uchrashuv davomida erishishi mumkin bo‘lgan kelishuvlar hamda o‘zaro anglashuvlar doirasini belgilab olishini bildirdi.
Ikki prezidentning yuzma-yuz uchrashuvi haqidagi xabar 8 avgust kuni tarqaldi. Ma’lumotlarga ko‘ra, Tramp sammitni AQSH prezidentining maxsus vakili Stiv Uitkoff bilan Putinning Moskvadagi uchrashuvidan so‘ng o‘tkazishni rejalashtirgan.
Uchrashuv Alyaskaning eng yirik shahri Ankorijda bo‘lib o‘tadi. Tadbir 16 avgust kuni Toshkent vaqti bilan taxminan soat 00:30 da boshlanishi kutilmoqda.
Sammit markazida Ukrainadagi mojaroni hal qilish yo‘llari muhokama qilinadi. Bu uchrashuv siyosiy jarayonlarda muhim voqea sifatida ko‘rilmoqda va har ikki tomon uchun strategik yo‘nalishlarni belgilashda katta ahamiyatga ega bo‘lishi kutilmoqda.
Shunday qilib, Alyaska sammiti ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarni yaxshilash va tinchlik yo‘lida muhim qadam bo‘lishi mumkin.

Путин и Трамп встретятся на Аляске без официальных документов
По итогам исторического саммита, запланированного на 16 августа на Аляске между президентами России и Соединённых Штатов Владимиром Путиным и Дональдом Трампом, официальные документы подготовлены не будут. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом журналистам сообщил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков. По его словам, по итогам саммита не ожидается никаких соглашений или официальных деклараций.
Песков подчеркнул, что документы не подготовлены и вероятность их появления крайне мала. Вместе с тем, глава Кремля отметил, что Путин и Трамп определят рамки возможных соглашений и взаимопонимания, которые могут быть достигнуты в ходе встречи.
Сообщение о личной встрече двух президентов появилось 8 августа. По данным, Трамп планировал провести саммит после встречи Путина с специальным представителем президента США Стивом Уиткоффом в Москве.
Встреча состоится в крупнейшем городе Аляски — Анкоридже. Мероприятие ожидается примерно в 00:30 по ташкентскому времени 16 августа.
В центре саммита будет обсуждение путей разрешения конфликта на Украине. Эта встреча рассматривается как важное событие в политических процессах и ожидается, что она сыграет значительную роль в определении стратегических направлений для обеих сторон.
Таким образом, саммит на Аляске может стать важным шагом на пути улучшения отношений между двумя государствами и установления мира.