Tramp va Putin Ankorijdagi sammitda iliq muloqot qildi
Ankorijdagi sammitda AQSH prezidenti Donald Tramp va Rossiya rahbari Vladimir Putin o‘rtasidagi muloqot nafaqat rasmiy bayonotlar, balki ularning tana tili orqali ham diqqat markazida bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
CNN telekanali kuzatuvlariga ko‘ra, ikki yetakchi orasidagi munosabat «sovuqlikdan yiroq» edi. Putin qizil yo‘lakdan Tramp tomon yaqinlashganda, Amerika prezidenti uni kutib ikki marta qarsak chaldi.
So‘ngra ular qo‘l siqishdi va bu harakat ikki marta takrorlandi. Uchrashuv boshlanishidan oldin ham ular tabassum qilib, samimiy muhit yaratishga harakat qilishdi.
Muzokaralar davomida ham har ikkisi bir necha bor jilmaydi. Garchi Trampning yuzi ko‘pincha jiddiy ko‘rinishda bo‘lsa-da, u vaqt-vaqti bilan iliq qiyofa namoyish etdi.
CNN ta’kidicha, Putin ko‘pincha munosabatini poza va tana harakatlari orqali ifodalaydi. Sobiq prezidentlar uning chiqish paytida bukchayib o‘tirishini kuzatishgan, bu esa voqealarga qiziqmaslik belgisi sifatida qabul qilingan.
Ammo Alyaskada Putin bukchaymadi, aksincha oldinga egilib, diqqat bilan suhbatga jalb bo‘ldi. NBC telekanali ushbu uchrashuvni fevral oyidagi Tramp va Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy o‘rtasidagi uchrashuv bilan solishtirdi.
Trampning Zelenskiyni kutib olishi bilan Putinni kutib olishi orasida sezilarli farq borligi qayd etildi. Tahlilchilarning fikricha, Putinni kutib olish Zelenskiyga nisbatan ancha iliq va samimiy kechgan.
Eslatib o‘tamiz, fevral oyida Tramp va Zelenskiy o‘rtasida keskinlik yuzaga kelgan, AQSH vitse-prezidenti Jeyms Vens Zelenskiyni yetarlicha hurmat ko‘rsatmagani uchun tanqid qilgan edi. 15 avgust kuni Tramp va Putin Alyaskada, Ankorijdagi harbiy bazada uchrashib, muzokaralar olib bordi.

Трамп и Путин тепло общались на саммите в Анкоридже
На саммите в Анкоридже диалог между президентом США Дональдом Трампом и лидером России Владимиром Путиным привлек внимание не только официальными заявлениями, но и их языком тела. Об этом сообщает Zamin.uz.
По наблюдениям телеканала CNN, отношения между двумя лидерами были «далеки от холодности». Когда Путин подходил к Трампу по красной дорожке, американский президент встретил его, дважды аплодируя.
Затем они пожали друг другу руки, и этот жест повторился дважды. До начала встречи они улыбались и старались создать дружелюбную атмосферу.
Во время переговоров оба несколько раз улыбались. Хотя лицо Трампа часто выглядело серьезным, время от времени он демонстрировал теплое выражение.
CNN отмечает, что Путин часто выражает свои отношения через позу и движения тела. Бывшие президенты замечали, что он сидит сгорбившись во время выступлений, что воспринималось как признак отсутствия интереса к событиям.
Однако на Аляске Путин не был сгорблен, наоборот, он наклонился вперед и внимательно участвовал в разговоре. Телеканал NBC сравнил эту встречу с февральской встречей Трампа и президента Украины Владимира Зеленского.
Отмечается значительная разница между тем, как Трамп встречал Зеленского и как он встречал Путина. По мнению аналитиков, встреча с Путиным прошла гораздо теплее и искреннее, чем с Зеленским.
Напомним, что в феврале между Трампом и Зеленским возникло напряжение, в то время как вице-президент США Джеймс Вэнс критиковал Зеленского за недостаточное проявление уважения. 15 августа Трамп и Путин встретились на военной базе в Анкоридже, Аляска, и провели переговоры.
По окончании встречи президенты сделали заявления для прессы, но не ответили на вопросы журналистов и покинули зал. В итоге, хотя саммит в Анкоридже завершился без официальных соглашений, язык тела, улыбки и стиль общения лидеров показали стремление создать более теплую атмосферу в двусторонних отношениях.