Tramp va Putin sammitidan hech qanday kelishuv chiqmadi
AQSH va Rossiya prezidentlari Donald Tramp hamda Vladimir Putin o‘rtasidagi sammit natijalari bo‘yicha hech qanday yirik yutuq yoki kelishuvga erishilmagani haqida Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy atrofidagilar fikr bildirmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Financial Times nashri muxbiri Kristofer Miller Ukraina rahbariga yaqin manbalarga tayanib, bu ma’lumotni taqdim etdi. Ukraina prezidentining ismi oshkor etilmagan yordamchisi Amerikaning hozircha Zelenskiy bilan bog‘lanmaganini aytgan va vaziyatni juda g‘alati deb baholagan.
Shuningdek, Ukraina yetakchisiga yaqin boshqa manba Alyaskada bo‘lib o‘tgan uchrashuvni ahamiyatsiz deb atadi. Boshqa tomondan, Donald Tramp o‘zining matbuot anjumanida yaqinda Zelenskiyga qo‘ng‘iroq qilib, sammit natijalarini yetkazishini ma’lum qildi.
U NATO vakillari bilan ham aloqaga chiqishini aytib, yaqin va munosib deb topgan shaxslarga qo‘ng‘iroq qilishini bildirdi. Trampning ta’kidlashicha, u prezident Zelenskiyga bugungi uchrashuv haqida to‘liq ma’lumot berishga tayyor.
Ma’lumot o‘rnida, Tramp va Putin 15 avgust kuni Alyaska shtatining Ankorij shahrida joylashgan harbiy baza hududida uchrashdilar. Uchrashuv oxirida hech qanday rasmiy kelishuvga erishilmadi.
Prezidentlar matbuot oldida qisqacha bayonot berishdi, ammo keyinchalik jurnalistlarning savollariga javob bermay zalni tark etdilar. Bu sammit ikki tomon o‘rtasidagi munosabatlarda sezilarli o‘zgarishlarga olib kelmadi.

Трамп и Путин саммита не достигли никаких соглашений
Президент Украины Владимир Зеленский и его окружение выразили мнение, что по итогам саммита президентов США и России Дональда Трампа и Владимира Путина не было достигнуто никаких значительных успехов или соглашений. Об этом сообщает Zamin.uz.
Корреспондент издания Financial Times Кристофер Миллер, ссылаясь на близкие к украинскому лидеру источники, предоставил эту информацию. Неизвестный помощник президента Украины заявил, что Америка пока не связывалась с Зеленским и оценил ситуацию как очень странную.
Кроме того, другой источник, близкий к украинскому лидеру, назвал встречу, прошедшую на Аляске, незначительной. С другой стороны, Дональд Трамп на своей пресс-конференции сообщил, что недавно позвонил Зеленскому, чтобы передать результаты саммита.
Он также заявил, что свяжется с представителями НАТО и позвонит тем лицам, которых сочтет близкими и достойными. По словам Трампа, он готов полностью проинформировать президента Зеленского о сегодняшней встрече.
Для справки, Трамп и Путин встретились 15 августа на военной базе в городе Анкоридж, штат Аляска. По итогам встречи не было достигнуто никаких официальных соглашений.
Президенты сделали краткое заявление перед прессой, но затем покинули зал, не отвечая на вопросы журналистов. Этот саммит не привел к заметным изменениям в отношениях между сторонами.