Kaya Kallas: Rossiya tinchlik muzokaralarini cho‘zmoqda
Yevropa Ittifoqining tashqi siyosat va xavfsizlik bo‘yicha oliy vakili Kaya Kallas Rossiyaning keyingi harakatlari hamda tinchlik muzokaralari jarayoni haqida o‘z fikrini bildirib o‘tdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, Moskva yaqin kelajakda mojaroni to‘xtatishga niyat qilmagan va muzokaralarni sun’iy ravishda cho‘zmoqda. Kallas ta’kidlaganidek, Rossiya prezidenti Vladimir Putin muzokaralarni cho‘zish orqali o‘zini oqlashga harakat qilmoqda.
U qotillik va zo‘ravonlikni to‘xtatish bo‘yicha hech qanday majburiyat olmasdan Ankorijdan chiqib ketganini ma’lum qildi. Shuningdek, Kallas AQSH Rossiyani haqiqiy va jiddiy muloqotga majburlash imkoniyatiga ega ekanini ta’kidladi.
Yevropa Ittifoqi esa Vashington va Kiyev bilan hamkorlikda barqaror va uzoq muddatli tinchlikni ta’minlash uchun faol harakat qilmoqda. Uning so‘zlariga ko‘ra, Moskva faqat urushni davom ettira olmasligini anglagan paytdagina uni to‘xtatishi mumkin.
Bundan tashqari, Yevropa Ittifoqi Rossiyaga nisbatan bosimni kuchaytirish niyatida ekanini bildirdi. YEI Ukrainaga ko‘rsatilayotgan yordamni davom ettirish maqsadida yangi, 19-sanksiyalar paketini joriy etadi.
Kallasning bayonoti G‘arb davlatlarining umumiy pozitsiyasini yana bir bor tasdiqladi: tinchlikka erishish uchun faqat muzokaralar emas, balki bosim va qat’iy siyosiy choralar ham zarurdir. Hozircha Moskva o‘z siyosatini o‘zgartirishga tayyor emasligi ko‘rinmoqda.

Кая Каллас: Россия затягивает мирные переговоры
Верховный представитель Европейского Союза по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас высказалась о дальнейших действиях России и процессе мирных переговоров. Об этом сообщает Zamin.uz.
По её словам, Москва в ближайшем будущем не намерена прекращать конфликт и искусственно затягивает переговоры. Как подчеркнула Каллас, президент России Владимир Путин пытается оправдаться, затягивая переговоры.
Она сообщила, что Россия покинула Анкоридж, не взяв на себя никаких обязательств по прекращению убийств и насилия. Также Каллас отметила, что США имеют возможность заставить Россию к реальному и серьёзному диалогу.
Европейский Союз при этом активно работает совместно с Вашингтоном и Киевом для обеспечения стабильного и долгосрочного мира. По её словам, Москва может прекратить войну только тогда, когда осознает, что не сможет её продолжать.
Кроме того, Европейский Союз намерен усилить давление на Россию. ЕС введёт новый, 19-й пакет санкций с целью продолжения оказания помощи Украине.
Заявление Каллас вновь подтвердило общую позицию западных стран: для достижения мира необходимы не только переговоры, но и давление и жёсткие политические меры. Пока что Москва, по-видимому, не готова менять свою политику.