15 avgust kuni Rossiya va Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidentlari uchrashuvidan keyin Vladimir Putin sharafiga maxsus tushlik marosimi o‘tkazilishi rejalashtirilgan edi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ma’lumotlar Ankorij shahridagi mehmonxonalardan birida AQSH Davlat departamenti protokol xizmatiga tegishli hujjatlar topilgandan so‘ng ma’lum bo‘ldi. NPR radiosi qo‘lga kiritgan hujjatlarda protokol xizmatining xodimlari, ularning telefon raqamlari, delegatsiyalarni joylashtirish tartibi va rus ism-shariflarini talaffuz qilish qoidalari haqida ko‘rsatmalar mavjud edi.
Masalan, Putin ismi “POO-tihn”, Lavrov — “Laav-rof”, Ushakov esa “Oo-sha-kov” tarzida talaffuz qilinishi ko‘rsatilgan. Hujjatlar Ankorijdagi Captain Cook mehmonxonasida noma’lum mijoz tomonidan topilib, NPR tahririyatiga taqdim etilgan.
Ular prezidentlar uchrashuviga taxminan ikki soat qolganda, mahalliy vaqt bilan soat 9:00 da chop etilgan edi. Uchrashuvga tayyorgarlik shoshma-shosharlik bilan amalga oshirilgani hujjatlardan ko‘rinib turadi.
Dastlab uchrashuv “ikkiga ikki” formatida rejalashtirilgan bo‘lib, Rossiya tomonidan Putin va yordamchisi Yuriy Ushakov, AQSH tomonidan esa prezident Donald Tramp hamda vakili Stiv Uitkoff ishtirok etishi belgilangan edi. Keyinchalik har ikki tomon uch nafardan ishtirok etishga o‘zgartirildi.
Rossiya tarafidan Sergey Lavrov, AQSH delegatsiyasidan esa davlat kotibi Marko Rubio qo‘shildi. Protokolga ko‘ra, uchrashuvdan so‘ng “Rossiya Federatsiyasi prezidenti janobi oliylari sharafiga” tushlik marosimi o‘tkazilishi rejalashtirilgan edi.
Unda har bir tomondan olti nafardan kishi ishtirok etishi lozim edi. Menyuda vinegretli yashil salat, rozmarin va limonli sariyog‘ bilan non, asosiy taom sifatida qalampir sousi yoki paltus baliq file-minon, garnir sifatida kartoshka pyuresi bor edi.
Desert uchun muzqaymoq qo‘shilgan krem-bryule taklif qilingan. Shuningdek, Tramp Putinga AQSH ramzi sifatida oq boshli burgut haykalchasini sovg‘a qilishi rejalashtirilgan edi.
Ammo natijada ushbu tushlik marosimi o‘tkazilmadi. Bu ma’lumotlar G‘arbda keng muhokamalarga sabab bo‘ldi.
Ba’zi siyosatchilar va muxolifatchilar amerikalik askarlarning Rossiya prezidenti samolyoti oldida gilam to‘shab turganini ramziy “hurmat” deb baholab, buni tanqid qildi. Tanqidchilar fikricha, erkin dunyo yetakchisi sifatida qabul qilingan AQSH prezidenti Xalqaro jinoiy sud tomonidan urush jinoyatlarida ayblanayotgan avtokratni faxriy mehmon sifatida qabul qilishi jiddiy siyosiy ramzdir.
Shuningdek, hujjatlarning oshkor bo‘lishi Tramp ma’muriyatida axborot xavfsizligiga yetarlicha e’tibor berilmayotganini ko‘rsatdi. NPR ma’lumotiga ko‘ra, shu yil mart oyida AQSHning yuqori darajali rasmiylari Yamandagi harbiy rejalarni muhokama qilayotgan chatga jurnalist tasodifan qo‘shib yuborilgan edi.
Xulosa qilib aytganda, Ankorijdagi muzokaralar atrofidagi ushbu voqea nafaqat siyosiy, balki simvolik va axborot xavfsizligi nuqtai nazaridan ham katta muhokamalarga sabab bo‘lmoqda.

Обед в честь Путина отменён
15 августа после встречи президентов России и Соединённых Штатов Америки планировалось проведение специального обеда в честь Владимира Путина. Об этом сообщил Zamin.uz.
Эти сведения стали известны после того, как в одном из отелей города Анкоридж были найдены документы, принадлежащие протокольной службе Государственного департамента США. В документах, полученных радиостанцией NPR, содержались инструкции для сотрудников протокола, их телефонные номера, порядок размещения делегаций и правила произношения русских имён и фамилий.
Например, имя Путин указано произносить как «ПУ-тихн», Лавров — «Лааф-ров», Ушаков — «У-ша-ков». Документы были найдены в отеле Captain Cook в Анкоридже неизвестным клиентом и переданы в редакцию NPR.
Они были опубликованы примерно за два часа до встречи президентов, в 9:00 по местному времени. Из документов видно, что подготовка к встрече проходила в спешке.
Изначально встреча планировалась в формате «два на два»: со стороны России должны были участвовать Путин и его помощник Юрий Ушаков, со стороны США — президент Дональд Трамп и его представитель Стив Уиткофф. Позже обе стороны изменили состав до трёх человек.
Со стороны России к встрече присоединился Сергей Лавров, со стороны США — госсекретарь Марко Рубио. Согласно протоколу, после встречи планировался обед «в честь Его Превосходительства Президента Российской Федерации».
В обеде должны были принять участие по шесть человек с каждой стороны. В меню были зелёный салат с винегретом, хлеб с розмарином и лимонным маслом, основное блюдо — филе палтуса с перцовым соусом или пюре из картофеля в качестве гарнира.
На десерт предлагался крем-брюле с мороженым. Также планировалось, что Трамп подарит Путину статуэтку белоголового орлана как символ США.
Однако в итоге этот обед не состоялся. Эти сведения вызвали широкий резонанс на Западе.
Некоторые политики и оппозиционеры оценили, что американские солдаты расстилали ковёр перед самолётом президента России, как символическое «почтение», и раскритиковали это. По мнению критиков, принятие президента США, признанного лидером свободного мира, автократа, обвиняемого Международным уголовным судом в военных преступлениях, в качестве почётного гостя — серьёзный политический символ.
Кроме того, раскрытие документов показало недостаточное внимание к информационной безопасности в администрации Трампа. По данным NPR, в марте этого года журналист случайно был добавлен в чат, где высокопоставленные американские чиновники обсуждали военные планы в Йемене.
В заключение, данный инцидент вокруг переговоров в Анкоридже вызывает большие обсуждения не только с политической, но и с символической и информационной точки зрения.