Ispaniyada issiqdan 20 ta yirik o‘rmon yong‘ini yuz berdi
Ispaniyada kuchli issiq ob-havo sababli 20 ta yirik o‘rmon yong‘ini yuzaga kelmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Yong‘inlarni o‘chirish ishlari murakkablashganidan so‘ng, hukumat qo‘shimcha 500 nafar harbiy xizmatchini safarbar etdi. Galisiya mintaqasida bir nechta yong‘in birlashib, katta maydonni qamrab olgan yong‘inga aylangan.
Bu vaziyat tufayli ayrim avtomobil yo‘llari va temir yo‘l qatnovi vaqtincha to‘xtatildi. So‘nggi bir hafta ichida yong‘inlar uch kishining hayotiga zomin bo‘ldi va 115 ming gektardan ortiq hududni vayron qildi.
Shuningdek, Portugaliyada ham o‘rmon yong‘inlari keng tarqalib, katta zarar yetkazmoqda. Mutaxassislarning ma’lumotiga ko‘ra, ayrim hududlarda havo harorati 45 darajagacha ko‘tarilishi mumkin.

В Испании произошло 20 крупных лесных пожаров из-за жары
После того как работы по тушению пожаров усложнились, правительство мобилизовало дополнительно 500 военнослужащих. В регионе Галисия несколько пожаров объединились, превратившись в один большой пожар, охвативший значительную площадь.
Из-за этой ситуации некоторые автомобильные дороги и железнодорожное сообщение были временно приостановлены. За последнюю неделю пожары стали причиной гибели трёх человек и уничтожили более 115 тысяч гектаров территории.
Также в Португалии лесные пожары широко распространились и наносят большой ущерб. По данным специалистов, в некоторых районах температура воздуха может подняться до 45 градусов.
Премьер-министр Испании Педро Санчес подчеркнул серьёзность ситуации и сообщил о направлении дополнительных военных сил. Официальные лица ожидают небольшого похолодания с начала вторника.