ChatGPT noto‘g‘ri javobidan sayohat muvaffaqiyatsiz tugadi
Ispaniyalik bloger Meri Kaldas va uning turmush o‘rtog‘i Aleksandro Sid rejalashtirgan ta’tilga bora olishmadi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu holat ular ishonib murojaat qilgan sun’iy intellekt — ChatGPTning noto‘g‘ri javobi sabab yuzaga keldi. Juftlik AQShga qarashli Puerto-Riko oroliga sayohat qilishni niyat qilgan edi.
Parvoz, mehmonxona va tadbirlar uchun bron qilishdan oldin ular neyron tarmoqdan qo‘shimcha hujjatlar kerak yoki yo‘qligini so‘rashdi. ChatGPT ularga viza talab etilmasligini aytdi, ammo AQSh va uning hududlariga kirish uchun zarur bo‘lgan ESTA ruxsatnomasi haqida ma’lumot bermadi.
Sayohatchilar bu haqda faqat aeroportda ro‘yxatdan o‘tish vaqtida bilib qoldi. Xodimlar ularning ESTA hujjati yo‘qligi sababli parvozga ruxsat bermadi.
Meri o‘z blogida “Har doim ko‘p tadqiqot qilaman, lekin bu safar ChatGPTdan so‘radim va u yo‘q dedi” deb yozdi. Ushbu noxush voqea haqida bloger joylagan video tez tarqaldi.
Foydalanuvchilar fikri ikki qarama-qarshi tomonga bo‘lingan: ayrimlar juftlikka achinishdi, boshqalar esa ularning sayohatni tashkil etishdagi mas’uliyatsizligini tanqid qildi. Kaldas hazil aralash, chat-bot ehtimol “xafalikdan qasd olgani”ni ham aytdi: “Ba’zan uni haqorat qilaman, hech keragi yo‘q deyman.
Lekin yaxshi ma’lumot ber deb so‘rayman... balki shuning uchun u bizdan qasd olgandir”.
Bu voqea sun’iy intellektdan foydalanishda ehtiyotkorlik va qo‘shimcha manbalardan tekshirish zarurligini yana bir bor ko‘rsatdi.

ChatGPT неправильный ответ привел к неудаче путешествия
Испанская блогер Мери Калдас и её супруг Александр Сид не смогли отправиться в запланированный отпуск. Об этом сообщил Zamin.uz.
Это произошло из-за неправильного ответа искусственного интеллекта — ChatGPT, к которому они обратились с доверием. Пара намеревалась путешествовать на остров Пуэрто-Рико, принадлежащий США.
Перед бронированием рейса, отеля и мероприятий они спросили у нейросети, нужны ли дополнительные документы. ChatGPT ответил, что виза не требуется, но не сообщил о необходимости разрешения ESTA для въезда в США и на их территории.
Путешественники узнали об этом только во время регистрации в аэропорту. Сотрудники не разрешили им посадку на рейс из-за отсутствия документа ESTA.
Мери написала в своём блоге: «Я всегда много исследую, но в этот раз спросила у ChatGPT, и он сказал нет». Видео, опубликованное блогером о неприятном инциденте, быстро распространилось.
Мнения пользователей разделились: одни пожалели пару, другие критиковали их за безответственность в организации путешествия. Калдас с юмором предположила, что чат-бот, возможно, «отомстил из-за обиды»: «Иногда я его ругаю, говорю, что он ни к чему.
Но прошу давать правильную информацию... возможно, поэтому он и отомстил нам».
Этот случай ещё раз показал необходимость осторожности при использовании искусственного интеллекта и проверки информации из дополнительных источников.