Xitoy Xalq Respublikasi Oyga odam olib borish uchun ishlab chiqilgan "Lanyue" modulini muvaffaqiyatli sinovdan o‘tkazdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu sinovlar Xitoyning boshqariladigan koinot parvozlari dasturi doirasida o‘tkazilgan bo‘lib, mamlakatning Oyga parvozlarni rivojlantirishdagi muhim maqsadlariga xizmat qiladi. Sinov ishlari Xebey viloyatining Xuaylay tumanida joylashgan maxsus poligonda amalga oshirildi.
Rasmiy manbalarga ko‘ra, bu sinovlar Xitoyning Oyga boshqariladigan parvozlar dasturini rivojlantirishda hal qiluvchi bosqich hisoblanadi. Sinov jarayoni murakkab texnologiyalarni qo‘llashni talab qilgan va modul yuqori sifat hamda xavfsizlik standartlariga javob bergan.
Ushbu loyiha Xitoyning kosmik texnologiyalar sohasidagi salohiyatini oshirishga, shuningdek, xalqaro maydonda raqobatbardoshligini mustahkamlashga xizmat qiladi. Oyga olib borish modulining sinovdan o‘tkazilishi koinot ilm-fani va texnologiyalarini yangi darajaga olib chiqishga yordam beradi.
Shu bilan birga, Xitoyning kosmik dasturlari yanada rivojlanib, xalqaro hamkorlik va raqobat uchun yangi imkoniyatlar yaratmoqda. Bu esa mamlakatning koinot sohasidagi strategik maqsadlarini amalga oshirishda muhim ahamiyatga ega.

Китай испытывает модуль для доставки людей на Луну
Китайская Народная Республика успешно провела испытания модуля "Ланьюэ", разработанного для доставки людей на Луну. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти испытания проводились в рамках программы управляемых космических полётов Китая и служат важным целям страны по развитию полётов на Луну. Испытания проходили на специальном полигоне в уезде Сюйлэй провинции Хэбэй.
По официальным данным, эти испытания являются решающим этапом в развитии программы управляемых полётов Китая на Луну. Процесс испытаний требовал применения сложных технологий, и модуль соответствовал высоким стандартам качества и безопасности.
Этот проект направлен на повышение потенциала Китая в области космических технологий, а также на укрепление его конкурентоспособности на международной арене. Испытания модуля для доставки на Луну помогут вывести космическую науку и технологии на новый уровень.
Кроме того, космические программы Китая продолжают развиваться, создавая новые возможности для международного сотрудничества и конкуренции. Это имеет важное значение для реализации стратегических целей страны в космической сфере.