Zelenskiy Tramp bilan urushni tugatishni muhokama qildi
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy Vashingtonga Donald Tramp bilan uchrashish maqsadida tashrif buyurdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U mamlakatining harbiy harakatlarni yakunlash va uzoq muddatli tinchlikka erishish istagini ta’kidladi. Zelenskiyning so‘zlariga ko‘ra, butun dunyo urushni to‘xtatib, tinchlikni tezroq tiklashni xohlamoqda.
Biroq, bu tinchlik barqaror va uzoq muddatli bo‘lishi zarur. Prezident aytishicha, urushni tezroq va ishonchli tarzda yakunlash hammamizning umumiy maqsadimizdir.
U bir necha yil oldin Ukrainadan Qrim va Donbassning ayrim hududlari ajratib olinganini eslatib o‘tdi. Putin buni yangi hujumlar uchun maydon sifatida ishlatgan.
Zelenskiy bunday holatlar takrorlanmasligi kerakligini ta’kidladi. 1994 yilda Ukrainaga xavfsizlik kafolatlari berilgan bo‘lsa-da, ular samara bermagan.
2022 yildan keyin esa Kiyev, Odessa va Xarkov kabi muhim shaharlar himoya qilindi va Qrim ham bermaslik lozim edi. Shuningdek, Zelenskiy Ukraina xalqining va uning harbiylarining Donetsk hamda Sumi viloyatlarida katta yutuqlarga erishganini qayd etdi.
U Amerika Qo‘shma Shtatlari va Yevropa davlatlariga minnatdorlik bildirar ekan, ularning yordami Ukraina uchun juda muhim ekanligini ta’kidladi. Uning fikricha, Rossiya o‘z boshlagan urushini to‘xtatishi zarur va AQSH hamda Yevropa ittifoqchilari bilan birgalikda Rossiyani haqiqiy tinchlikka majburlash mumkin.
Donald Tramp esa Zelenskiyning Vashingtonga tashrifi arafasida, agar Ukraina urushni tezda tugatmoqchi bo‘lsa, Qrimdan voz kechishi va NATOga a’zo bo‘lishdan bosh tortishi kerakligini bildirdi. AQSH davlat kotibi Marko Rubio esa Kiyevga bosim qilinmayotganini, ammo tinchlik kelishuvi amalga oshmasligi mumkinligini aytdi.
18 avgust kuni Oq uyda Donald Tramp, Vladimir Zelenskiy va Yevropa yetakchilari ishtirokida muhim uchrashuv o‘tkazilishi rejalashtirilgan. OAV ma’lumotlariga ko‘ra, Kiyev va Yevropa AQSH hamda Rossiya rahbarlari Alyaskada o‘tgan uch soatlik suhbat natijalarini hali to‘liq tushunmayapti.

Зеленский обсудил с Трампом прекращение войны
Президент Украины Владимир Зеленский посетил Вашингтон с целью встречи с Дональдом Трампом. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он подчеркнул желание своей страны завершить военные действия и достичь долгосрочного мира. По словам Зеленского, весь мир хочет остановить войну и как можно скорее восстановить мир.
Однако этот мир должен быть стабильным и долгосрочным. Президент отметил, что быстрое и надежное завершение войны — наша общая цель.
Он напомнил, что несколько лет назад у Украины были отняты Крым и некоторые территории Донбасса. Путин использовал это как плацдарм для новых атак.
Зеленский подчеркнул, что такие ситуации не должны повторяться. Несмотря на то, что в 1994 году Украине были предоставлены гарантии безопасности, они не сработали.
После 2022 года были защищены такие важные города, как Киев, Одесса и Харьков, и Крым также не должен был быть отдан. Кроме того, Зеленский отметил значительные успехи украинского народа и его военных в Донецкой и Сумской областях.
Он выразил благодарность Соединённым Штатам и европейским странам, подчеркнув, что их помощь очень важна для Украины. По его мнению, Россия должна прекратить начатую войну, и вместе с США и европейскими союзниками можно заставить Россию прийти к настоящему миру.
Дональд Трамп, накануне визита Зеленского в Вашингтон, заявил, что если Украина хочет быстро завершить войну, ей следует отказаться от Крыма и отказаться от членства в НАТО. Государственный секретарь США Марко Рубио отметил, что на Киев не оказывается давление, но мирное соглашение может не состояться.
18 августа в Белом доме планируется важная встреча с участием Дональда Трампа, Владимира Зеленского и европейских лидеров. По данным СМИ, Киев и Европа пока не до конца понимают результаты трёхчасового разговора лидеров США и России в Аляске.