Ukraina va Rossiya tinchlik muzokaralari davom etmoqda
AQSH davlat kotibi Marko Rubio Oq uyda bo‘lib o‘tgan muhim uchrashuvdan so‘ng Fox News telekanaliga intervyu berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, Ukraina va Rossiya o‘rtasida tinchlik bitimini tuzish uchun har ikki tomon o‘z pozitsiyasidan ma’lum darajada voz kechishga tayyor bo‘lishi zarur. Rubio tinchlik jarayonida har bir davlatning haqiqiy maqsadlari aniq bo‘lishi, urushni to‘xtatishga qaratilgan muzokaralar va kelishuvlarga erishish uchun muhim qadamlar qo‘yilishi lozimligini ta’kidladi.
Marko Rubio shuningdek, yer masalasi va chegaralar bo‘yicha kelishuvlar urushning qayerda va qanday to‘xtashi muhokama qilinadigan asosiy mavzular bo‘lishini bildirdi. U har ikki tomon 100 foiz g‘alaba qozonadigan qarorga kelmasligini, biroq har biri o‘zlariga ma’qul natijaga erishishi lozimligini qayd etdi.
Ushbu jarayon qiyin va ba’zan adolatsiz bo‘lishi mumkin, ammo faqat shunday yo‘l bilan urushni yakunlash mumkinligi ta’kidlandi. AQSH davlat kotibining fikricha, Ukraina va Rossiya o‘rtasidagi muzokaralarning shartlari ikki tomonning o‘zaro kelishuvi bilan belgilanadi.
Qo‘shma Shtatlar esa muzokaralarni o‘tkazishda yordam berib, tomonlarning to‘g‘ri kelishuvga erishishiga ko‘maklashmoqda. Shuningdek, Amerika prezidenti Donald Tramp 18 avgust kuni Oq uyda Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy hamda Yevropa yetakchilari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Muzokaralarda Tramp va Zelenskiy o‘rtasidagi ma’lumotlar hozircha rasmiy e’lon qilinmagan, biroq bir necha manbalarga ko‘ra, Rossiya prezidenti Vladimir Putin Ukrainadan Donbass hududini Rossiyaga berish kerakligini ta’kidlagan. Ukraina esa hududiy yaxlitligini qat’iy himoya qilish tarafdori.
Tramp Putin bilan uchrashuvdan so‘ng Zelenskiy bilan uchrashuvga tayyorgarlik ko‘rishni boshlaganini ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu uchrashuv ikki mamlakat o‘rtasidagi muammolarni hal etish va to‘liq tinchlikka erishish yo‘lida muhim qadam bo‘lishi mumkin.

Украина и Россия продолжают мирные переговоры
Госсекретарь США Марко Рубио дал интервью телеканалу Fox News после важной встречи в Белом доме. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, для заключения мирного соглашения между Украиной и Россией обе стороны должны быть готовы в определённой степени отказаться от своих позиций. Рубио подчеркнул, что в процессе мирных переговоров должны быть ясны истинные цели каждой страны, а также необходимо предпринимать важные шаги для достижения переговоров и соглашений, направленных на прекращение войны.
Марко Рубио также отметил, что вопросы земли и границ станут основными темами обсуждения того, где и как прекратится война. Он подчеркнул, что обе стороны не придут к решению, при котором каждая из них одержит 100% победу, однако каждая должна достичь для себя приемлемого результата.
Этот процесс может быть трудным и порой несправедливым, но только таким образом можно завершить войну, было отмечено. По мнению госсекретаря США, условия переговоров между Украиной и Россией определяются взаимным согласием обеих сторон.
Соединённые Штаты помогают в проведении переговоров, содействуя сторонам в достижении правильного соглашения. Кроме того, президент США Дональд Трамп 18 августа провёл встречу в Белом доме с президентом Украины Владимиром Зеленским и европейскими лидерами.
Информация о переговорах между Трампом и Зеленским пока официально не опубликована, однако по нескольким источникам президент России Владимир Путин заявил, что Донбасс должен быть передан России. Украина же выступает за твёрдую защиту своей территориальной целостности.
Трамп сообщил, что после встречи с Путиным начал подготовку к встрече с Зеленским. По его словам, эта встреча может стать важным шагом на пути к решению проблем между двумя странами и достижению полного мира.