So‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, AQSh hukumati 6 mingdan ortiq xalqaro talabaning vizasini bekor qilgani ma’lum bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
BBC xabariga ko‘ra, bu qaror vizasi muddati tugagach mamlakatda noqonuniy qolish, turli qonunbuzarliklar va xavfli faoliyatlarda ishtirok etish sabablariga bog‘liq. Bekor qilingan vizalarning taxminan 4 mingdan ortig‘i jinoiy harakatlar — tajovuz, mast holda avtomobil boshqarish, o‘g‘irlik va boshqa huquqbuzarliklar bilan bog‘liq.
Shuningdek, 200-300 ta viza esa inson hayotiga tahdid soluvchi yoki AQSh qonunlariga zid terrorchilik faoliyatida ishtirok etish ayblovlari asosida bekor qilingan. Ushbu qaror Donald Tramp ma’muriyati davrida xalqaro talabalar ustidan nazorat kuchaygan paytda qabul qilingan.
Rasmiylar terrorizmga yordam berish tushunchasini to‘liq izohlamagan bo‘lsa-da, Falastinni qo‘llab-quvvatlab namoyish qilgan ayrim talabalar antisemitizm sifatida baholangan. Shuningdek, AQSh elchixonalarida talabalar uchun viza uchrashuvlari vaqtincha to‘xtatildi.
Keyinchalik, uchrashuvlar tiklanganda, arizachilardan ijtimoiy tarmoqlardagi akkauntlarini ochiq ko‘rsatish talab qilindi. Bu chora mamlakat xavfsizligini ta’minlash va terrorchi guruhlarni qo‘llab-quvvatlovchi shaxslarni aniqlash maqsadida joriy etilgan.
Open Doors ma’lumotlariga ko‘ra, 2023/2024 o‘quv yilida Qo‘shma Shtatlarda 210 dan ortiq mamlakatdan 1,1 milliondan ziyod xalqaro talabalar tahsil olgan. Bu esa mamlakatdagi umumiy talabalar sonining taxminan 6 foizini tashkil qiladi.
Mutaxassislar fikricha, bu choralar kelajakda xalqaro talabalar oqimi va AQShdagi ta’lim muassasalariga qabul siyosatiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Shunday qilib, xalqaro talabalar uchun qo‘yilayotgan cheklovlar va nazorat kuchayishi ta’lim sohasidagi hamkorlik va almashinuv jarayonlariga jiddiy ta’sir ko‘rsatishi ehtimoldan xoli emas.

США отменили более 6 тысяч студенческих виз
По последним данным, правительство США аннулировало визы более 6 тысяч иностранных студентов. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации BBC, это решение связано с тем, что после истечения срока действия визы студенты оставались в стране незаконно, участвовали в различных правонарушениях и опасной деятельности. Около 4 тысяч аннулированных виз связаны с преступлениями — нападениями, вождением автомобиля в состоянии опьянения, кражами и другими правонарушениями.
Кроме того, 200-300 виз были аннулированы по обвинениям в участии в террористической деятельности, угрожающей жизни людей или противоречащей законам США. Это решение было принято в период усиления контроля над иностранными студентами во время администрации Дональда Трампа.
Хотя официальные лица не дали полного определения понятию содействия терроризму, некоторые студенты, участвовавшие в демонстрациях в поддержку Палестины, были оценены как проявления антисемитизма. Также временно приостановлены визовые собеседования для студентов в посольствах США.
Позже, при возобновлении собеседований, заявителей обязали открыто показывать свои аккаунты в социальных сетях. Эта мера была введена с целью обеспечения безопасности страны и выявления лиц, поддерживающих террористические группы.
По данным Open Doors, в учебном году 2023/2024 в США обучались более 1,1 миллиона иностранных студентов из более чем 210 стран. Это составляет примерно 6 процентов от общего числа студентов в стране.
По мнению экспертов, эти меры могут негативно повлиять на поток иностранных студентов и политику приема в учебные заведения США в будущем. Таким образом, ограничения и усиление контроля в отношении иностранных студентов могут серьезно повлиять на сотрудничество и процессы обмена в сфере образования.