Polshada Rossiyaga oid deb hisoblangan dron qulab tushdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Mahalliy ommaviy axborot vositalarining xabar berishicha, uchuvchisiz apparat mamlakatning sharqiy qismidagi makkajo‘xori dalasiga yiqilgan. Polsha armiyasi ta’kidlaganidek, dron jangovar maqsadda ishlatilmagan va unda kam miqdorda portlovchi modda mavjud bo‘lgan.
Harbiylar bu dronni “chalg‘ituvchi dron” deb baholamoqda. Polsha mudofaa vaziri Vladislav Kosinyak-Kamish voqeaga munosabat bildirar ekan, Rossiyaning NATO davlatlariga qarshi yangi provokatsiyalarni amalga oshirayotgani haqida gapirdi.
Vazirning so‘zlariga ko‘ra, Rossiyaning bunday harakatlari Ruminiya, Litva va Latviyadagi dron hodisalari bilan bog‘liq bo‘lib, deyarli barcha NATO a’zolarining, xususan Skandinaviya, Boltiqbo‘yi mamlakatlari, Polsha, Ruminiya va Bolgariya havo hududlariga buzilishlar sodir etilmoqda. U shuningdek, bunday provokatsiyalar ayni paytda, ya’ni Ukrainada o‘t ochishni to‘xtatish yoki mojaroni tugatish bo‘yicha muzokaralar davom etayotgan murakkab vaziyatda amalga oshirilayotganini ta’kidladi.
Mutaxassislar fikricha, bu hodisa NATO va Rossiya o‘rtasidagi munosabatlarni yanada keskinlashtirishi mumkin. Ushbu vaziyat mintaqaviy xavfsizlik uchun jiddiy tahdid sifatida baholanmoqda.

В Польше упал российский дрон
По сообщениям местных СМИ, беспилотник упал на кукурузное поле в восточной части страны. Как отметила польская армия, дрон не использовался в боевых целях и содержал небольшое количество взрывчатых веществ.
Военные оценивают этот дрон как «отвлекающий дрон». Министр обороны Польши Владислав Косиняк-Камыш, комментируя инцидент, заявил о новых провокациях России против стран НАТО.
По словам министра, действия России связаны с инцидентами с дронами в Румынии, Литве и Латвии, и почти все члены НАТО, в частности страны Скандинавии, Прибалтики, Польша, Румыния и Болгария, сталкиваются с нарушениями воздушного пространства. Он также подчеркнул, что такие провокации происходят в сложной ситуации, когда продолжаются переговоры о прекращении огня или завершении конфликта в Украине.
По мнению экспертов, этот инцидент может еще больше обострить отношения между НАТО и Россией. Ситуация рассматривается как серьезная угроза региональной безопасности.