Tramp urushlarni tugatishda o‘zini yetakchi deydi
AQShning sobiq prezidenti Donald Tramp Rossiya–Ukraina urushi davomida vositachilik qilishga harakat qilgani haqida gapirar ekan, o‘zining tinchlik o‘rnatish sohasidagi “yutuqlari”ni ta’kidladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U yaqinda bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda “men olti urushni tugatdim” deb bildirgan, keyinchalik esa bu raqamni yettitagacha oshirdi. Tramp o‘zini tinchlik o‘rnatishda yetakchi sifatida ko‘rsatib, Nobel tinchlik mukofotiga loyiq ekanini aytmoqda.
Uning ma’muriyati Isroil–Eron, Hindiston–Pokiston, Ruanda–Kongo, Tailand–Kambodja va Armaniston–Ozarbayjon o‘rtasidagi nizolarda vositachilik qilganini ta’kidlamoqda. Ayrim davlatlar Trampga minnatdorchilik bildirgan bo‘lsa-da, ba’zi tomonlar AQShning bu jarayondagi rolini rad etmoqda.
Masalan, Hindiston va Pokiston o‘rtasidagi kelishuv bevosita ikki mamlakat o‘rtasida muzokaralar natijasida amalga oshirilganini bildirgan. Ruanda va Kongo o‘rtasida sulh tuzilgan bo‘lsa-da, janglar hali ham davom etmoqda.
Armaniston va Ozarbayjon rahbarlari Vashingtonda imzolangan kelishuvni qo‘llab-quvvatlagan, ammo mutaxassislar barqaror tinchlikka erishilishiga hali shubha bilan qaramoqda. Shuningdek, Tramp Misr va Efiopiya o‘rtasida Nil daryosi masalasida ham vositachilik qilganini aytgan, biroq bu borada hech qanday yakuniy kelishuvga erishilmadi.
Serbiya va Kosovo masalasida ham u urushning oldi olinganini ta’kidlagan, ammo mutaxassislar bu davlatlar o‘rtasida aslida janglar bo‘lmaganini eslatmoqda. Tahlilchilar fikricha, Tramp ayrim mojarolarda vositachi sifatida ma’lum darajada ishtirok etgan bo‘lsa-da, uning aytgan “yetti urush”ning barchasida barqaror tinchlik o‘rnatilganini aytish qiyin.

Трамп считает себя лидером в прекращении войн
Бывший президент США Дональд Трамп, говоря о своих попытках посредничества в ходе российско-украинской войны, подчеркнул свои «достижения» в области установления мира. Об этом сообщает Zamin.uz.
На недавнем собрании он заявил: «я завершил шесть войн», а позже увеличил это число до семи. Трамп позиционирует себя как лидера в установлении мира и утверждает, что заслуживает Нобелевскую премию мира.
Он отмечает, что его администрация выступала посредником в конфликтах между Израилем и Ираном, Индией и Пакистаном, Руандой и Конго, Таиландом и Камбоджей, а также Арменией и Азербайджаном. Некоторые страны выразили благодарность Трампу, однако некоторые стороны отвергают роль США в этом процессе.
Например, соглашение между Индией и Пакистаном было достигнуто непосредственно в результате переговоров между двумя странами. Несмотря на заключение мира между Руандой и Конго, боевые действия продолжаются.
Лидеры Армении и Азербайджана поддержали соглашение, подписанное в Вашингтоне, однако эксперты пока скептически относятся к достижению устойчивого мира. Также Трамп заявил, что выступал посредником по вопросу реки Нил между Египтом и Эфиопией, однако окончательного соглашения достигнуто не было.
По вопросу Сербии и Косово он также подчеркнул, что война была предотвращена, однако эксперты напоминают, что между этими странами фактически не было боевых действий. По мнению аналитиков, хотя Трамп и принимал участие в качестве посредника в некоторых конфликтах, трудно утверждать, что во всех «семи войнах», о которых он говорил, был установлен устойчивый мир.