Bion-M sun’iy yo‘ldoshi kosmosda biologik tadqiqotlar boshladi
Rossiya olimlari tomonidan tayyorlangan "Bion-M" sun’iy yo‘ldoshi yangi missiyasida kosmosga qiziqarli ilmiy tadqiqotlar olib chiqdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Uning bortida 75 ta sichqon va 1500 dan ortiq pashsha mavjud. Sun’iy yo‘ldosh orbitaga "Soyuz-2.1b" raketasi yordamida chiqarildi va atigi 9 daqiqa 23 soniyada kosmik orbitaga yetib bordi.
Bu natija yuqori texnologiyalar va raketaning barqarorligi haqida yaxshi ma’lumot berdi. Olimlar "Bion-M" №2 sun’iy yo‘ldoshidagi sichqonlar va pashshalar yordamida kosmik radiatsiya va Yerning geomagnit maydonining tirik organizmlarga ta’sirini o‘rganishni maqsad qilmoqda.
Ushbu tadqiqotlar insonning uzoq muddatli kosmik sayohatlari uchun muhim ma’lumotlar beradi. Sun’iy yo‘ldosh orbitada 30 kun davomida bo‘lib, doimiy monitoring va ilmiy kuzatuvlar olib boradi.
"Bion-M" №2 hermetik qurilma sifatida yaratilgan bo‘lib, ichki va tashqi qismida zamonaviy ilmiy asbob-uskunalar joylashtirilgan. Ichki qismda sichqonlar va pashshalardan tashqari, dorivor o‘simliklar, turli urug‘lar, suvo‘tlar, mikroorganizmlar hamda inson va hayvonlarning ildiz hujayralari mavjud.
Bu biologik obyektlar kosmos muhitida turli ta’sirlarga qanday javob berishini aniqlash imkonini beradi. Tarixiy ma’lumotlarga ko‘ra, 1973 yildan 1996 yilgacha kosmosga jami 11 ta "Bion" sun’iy yo‘ldoshi uchirilgan.
Ularning bortida maymunlar, sichqonlar, kaltakesaklar, guppi baliqlari, turli hasharotlar va bir hujayrali organizmlar bo‘lgan. Ushbu missiyalar orqali olingan ma’lumotlar zamonaviy "Bion-M" loyihasining asosini tashkil etadi.
Hozirgi vaqtda "Bion-M" №2 orbitaga chiqishi bilan yanada keng va murakkab ilmiy tadqiqotlar boshlandi. Olimlar ushbu missiya orqali organizmlarning kosmosdagi reaksiyalarini batafsil o‘rganib, yangi ilmiy kashfiyotlarga erishishni maqsad qilmoqda.
Bu nafaqat ilm-fan sohasida, balki kosmosga qiziquvchi har bir inson uchun ham muhim va qiziqarli ma’lumotlar taqdim etadi.

Спутник Bion-M начал биологические исследования в космосе
Спутник «Бион-М», созданный российскими учёными, в своей новой миссии провёл интересные научные исследования в космосе. Об этом сообщает Zamin.uz.
На борту находятся 75 мышей и более 1500 мух. Спутник был выведен на орбиту с помощью ракеты «Союз-2.1б» и достиг космической орбиты всего за 9 минут 23 секунды.
Этот результат свидетельствует о высоких технологиях и стабильности ракеты. Учёные планируют с помощью мышей и мух на спутнике «Бион-М» №2 изучать влияние космической радиации и геомагнитного поля Земли на живые организмы.
Эти исследования предоставят важные данные для длительных космических путешествий человека. Спутник будет находиться на орбите в течение 30 дней, осуществляя постоянный мониторинг и научные наблюдения.
«Бион-М» №2 создан как герметичное устройство, внутри и снаружи которого размещены современные научные приборы. Внутри, помимо мышей и мух, находятся лекарственные растения, различные семена, водоросли, микроорганизмы, а также стволовые клетки человека и животных.
Это позволяет определить, как биологические объекты реагируют на различные воздействия в космической среде. Согласно историческим данным, с 1973 по 1996 год в космос было запущено всего 11 спутников «Бион».
На их борту находились обезьяны, мыши, ящерицы, гуппи, различные насекомые и одноклеточные организмы. Полученные в этих миссиях данные легли в основу современного проекта «Бион-М».
В настоящее время с выходом «Бион-М» №2 на орбиту начались более масштабные и сложные научные исследования. Учёные ставят целью подробно изучить реакции организмов в космосе и добиться новых научных открытий.
Это представляет важную и интересную информацию не только для науки, но и для каждого, кто интересуется космосом.