102 yoshda Fudzi tog‘iga chiqqan yaponiyalik rekordchi
Yaponiyaning 102 yoshli fuqarosi Kokichi Akuzava balandligi 3776 metr bo‘lgan Fudzi tog‘ining cho‘qqisiga chiqib, tarixda eng keksa inson sifatida Ginnes rekordlar kitobiga kirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ko‘tarilish uch kun davom etdi va Akuzava tog‘dagi kulbalarda ikki kecha qoldi. Ob-havo unga yordam berdi; uch kun davomida osmonda bulut bo‘lmadi va shamol salqin edi.
Safar davomida unga bir nechta odamlar, jumladan 70 yoshli qizi Moto hamrohlik qildi. Cho‘qqiga chiqqach, Akuzava bu yutuq oson bo‘lmaganini tan oldi.
U: “Men yuqoriga chiqqanimdan hayratdaman. Yordam bo‘lmasa, uddalay olmasdim.
Hozir juda xursandman”, dedi. Fudzi tog‘iga yana chiqish haqida so‘ralganda, “Hech qachon”, deb javob berdi, biroq “Keyingi yil mendan so‘rasangiz, balki boshqacha fikrda bo‘lar edim”, deya hazil bilan qo‘shimcha qildi.
Ko‘tarilishdan oldin u bir necha oy sog‘ligini tiklashga majbur bo‘ldi. Yanvar oyida u uy yaqinidagi tog‘da yiqilib, shingil kasalligiga chalingan, shuningdek yurak yetishmovchiligi tashxisi qo‘yilgan edi.
Akuzava ilgari ham Fudzi tog‘iga ko‘tarilgan bo‘lib, so‘nggi safarini 96 yoshida amalga oshirgan. U mahalliy alpinizm klubining faxriy rahbari hisoblanadi va deyarli har hafta tog‘larga chiqishni davom ettiradi.
Bu esa uning sog‘lig‘i va irodasining kuchliligini ko‘rsatadi. Kokichi Akuzavaning bu yutug‘i ko‘plarga ilhom manbai bo‘lib xizmat qilmoqda.

102-летний японский рекордсмен, поднявшийся на гору Фудзи
102-летний гражданин Японии Кокичи Акузава поднялся на вершину горы Фудзи высотой 3776 метров и вошёл в Книгу рекордов Гиннесса как самый пожилой человек в истории. Об этом сообщает Zamin.uz.
Подъем длился три дня, и Акузава провёл две ночи в горных хижинах. Погода ему помогла; в течение трёх дней не было облаков, а ветер был прохладным.
Во время путешествия его сопровождали несколько человек, в том числе 70-летняя дочь Мото. Поднявшись на вершину, Акузава признал, что это достижение далось нелегко.
Он сказал: «Я поражён, что смог подняться. Без помощи я бы не справился.
Сейчас я очень счастлив». На вопрос о повторном подъёме на Фудзи он ответил: «Никогда», но с улыбкой добавил: «Если спросите меня в следующем году, возможно, я изменю своё мнение».
Перед подъёмом ему пришлось несколько месяцев восстанавливаться после болезни. В январе он упал на горе рядом с домом, заболел пневмонией, а также был диагностирован сердечная недостаточность.
Акузава уже поднимался на гору Фудзи, последний раз в возрасте 96 лет. Он является почётным руководителем местного альпинистского клуба и продолжает почти каждую неделю ходить в горы.
Это свидетельствует о крепком здоровье и силе воли. Достижение Кокичи Акузавы служит источником вдохновения для многих.