Zelenskiy Rossiyani muzokaralarni cho‘zishda aybladi
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy Rossiyani tinchlik muzokaralarini to‘xtatishga va urushni cho‘zishga urinayotganlikda aybladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Moskva har qanday uchrashuvdan qochmoqda, Ukraina esa muzokaralarga tayyor. Shu bilan birga, AQSh prezidenti Donald Tramp ikki mamlakat rahbarlarini uchrashuvga olib kelishga harakat qilmoqda.
Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov esa Zelenskiyni barcha takliflarni rad etayotganlikda aybladi. Uchrashuv o‘tkazish uchun zarur bo‘lgan kun tartibi hali tayyor emas, deb ta’kidladi.
Lavrov, shuningdek, Ukraina NATOga a’zo bo‘lishdan voz kechishi kerakligini bildirdi. Donald Tramp avval Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan, keyin esa Zelenskiy va Yevropa yetakchilari bilan uchrashdi.
U urushni to‘xtatish jarayoni eng murakkab vazifalardan biri ekanini ta’kidladi. NATO bosh kotibi Mark Rutte Ukraina xavfsizligini ta’minlash maqsadida G‘arb davlatlari bilan kafolatlar ishlab chiqilayotganini bildirdi.
Yevropa Ittifoqi diplomati Kaja Kallas Rossiya tomonidan Ukrainadan hududiy yon berish talab qilinishini “tuzoq” deb atadi. Uning fikricha, Rossiya hech qanday yon berishga tayyor emas va tajovuzkorlikni davom ettirmoqda.
Shu orada Rossiya Ukrainaga eng kuchli hujumlaridan birini amalga oshirdi. Bir kechada 574 ta dron va 40 ta raketa uchirildi.
Javoban, Ukraina Rossiya hududidagi neft nasos stansiyasini nishonga oldi. Bu hodisa Vengriya va Slovakiyaga neft yetkazib berishni vaqtincha to‘xtatishga sabab bo‘ldi.

Зеленский обвинил Россию в затягивании переговоров
Президент Украины Владимир Зеленский обвинил Россию в попытках остановить мирные переговоры и затянуть войну. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, Москва избегает любых встреч, в то время как Украина готова к переговорам. При этом президент США Дональд Трамп пытается привести лидеров двух стран к встрече.
Министр иностранных дел России Сергей Лавров, в свою очередь, обвинил Зеленского в отказе от всех предложений. Он подчеркнул, что повестка дня, необходимая для проведения встречи, еще не готова.
Лавров также заявил, что Украина должна отказаться от вступления в НАТО. Дональд Трамп сначала встретился с президентом России Владимиром Путиным, а затем с Зеленским и европейскими лидерами.
Он подчеркнул, что процесс прекращения войны является одной из самых сложных задач. Генеральный секретарь НАТО Марк Рютте сообщил, что с западными странами разрабатываются гарантии для обеспечения безопасности Украины.
Дипломат Европейского союза Кая Каллас назвала требование России о территориальных уступках со стороны Украины «ловушкой». По ее мнению, Россия не готова к каким-либо уступкам и продолжает агрессию.
Тем временем Россия осуществила одну из самых мощных атак по Украине. За одну ночь было запущено 574 дрона и 40 ракет.
В ответ Украина нанесла удар по нефтяной насосной станции на территории России. Это событие привело к временному прекращению поставок нефти в Венгрию и Словакию.