Belarus prezidenti Aleksandr Lukashenko Rossiya rahbariyatida muhokama qilingan va katta shov-shuvga sabab bo‘lishi mumkin bo‘lgan ma’lumotni oshkor qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, ayrim shaxslar Rossiyada «Oreshnik» raketasi bilan Kiyev markazida joylashgan Ukraina prezidenti ofisiga zarba berish taklifini ilgari surishgan. Ushbu ofis Bankovaya ko‘chasida joylashgan.
Lukashenko ta’kidlashicha, Rossiya prezidenti Vladimir Putin bu taklifni qat’iyan rad etgan. Uning aytishicha, «Oreshnik» bilan zarba berilganda, qaror qabul qilish markazlaridan hech narsa qolmas edi.
Putin bunday harakatni ma’qullamagan. Shuningdek, Lukashenko Belarus hududida «Oreshnik» raketa majmualarini 2025 yil oxirigacha joylashtirish rejalari borligini ma’lum qilgan.
«Oreshnik» o‘rta masofaga mo‘ljallangan ballistik raketa bo‘lib, uning maksimal parvoz masofasi 5500 kilometrni tashkil etadi. Raketa soatiga 12 400 kilometr tezlikda harakatlana oladi va 900 kilogrammgacha bo‘lgan yadroviy zaryadni tashish imkoniyatiga ega.
Mazkur ma’lumotlar xalqaro maydonda jiddiy muhokamalarga sabab bo‘lishi kutilmoqda, chunki yadroviy quvvatga ega raketalarning qo‘llanilishi yoki ularga oid fikrlar tinchlik uchun katta tahdid hisoblanadi. Shu bois, Putinning mazkur taklifni rad etishi siyosiy jihatdan muhim qaror sifatida baholanmoqda.

Лукашенко заявил, что Путин отверг удар по Киеву
Президент Беларуси Александр Лукашенко раскрыл информацию, обсуждавшуюся в руководстве России и способную вызвать большой резонанс. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, некоторые лица в России предлагали нанести удар ракетой «Орешник» по офису президента Украины, расположенному в центре Киева. Этот офис находится на улице Банковая.
Лукашенко подчеркнул, что президент России Владимир Путин категорически отверг это предложение. По его словам, при ударе ракетой «Орешник» от центров принятия решений ничего не осталось бы.
Путин не одобрил такие действия. Также Лукашенко сообщил о планах разместить комплексы ракет «Орешник» на территории Беларуси к концу 2025 года.
«Орешник» — это баллистическая ракета средней дальности, максимальная дальность полёта которой составляет 5500 километров. Ракета может двигаться со скоростью 12 400 километров в час и способна нести ядерный заряд массой до 900 килограммов.
Ожидается, что эти данные вызовут серьёзные обсуждения на международной арене, поскольку использование ракет с ядерной мощью или идеи, связанные с ними, представляют собой большую угрозу для мира. Поэтому отказ Путина от данного предложения оценивается как важное политическое решение.